USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

Kobieta trzymająca w ręku aparat do wykonywania badań USG.

USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

Ostatnio jedna z pacjentek była bardzo ciekawa, do czego wykorzystuję aparat USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej. Chciałabym zatem przybliżyć ten temat, opisując niektóre dolegliwości, jakie możemy ocenić przy pomocy USG.

Aparat nie różni się jakoś specjalnie od tych, które widzicie u lekarza. Do oceny struktur mogę wykorzystać 3 rodzaje sond. Sondę liniową, jako że pokazuje najbardziej powierzchowne struktury, wykorzystuję do oceny mięśni brzucha oraz kresy białej. Sondą typu convex, która obrazuje nieco głębiej, posługuję się w celu oceny mięśni dna miednicy, pęcherza oraz pozostałych narządów miednicy mniejszej. Do oceny tych samych struktur można wykorzystać także sondę endovaginalną.

USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

DRA- rozejście mięśni prostych brzucha.

Często przyjmuję pacjentki po porodzie, podstawą diagnostyki na wizycie poporodowej jest ocena mięśni brzucha. Poza badaniem palpacyjnym stosuję do tego także USG. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie ocenić szerokość i jakość kresy białej w spoczynku oraz w ruchu. Widzę dokładnie, jak pracują mięśnie brzucha, zarówno mięsień prosty brzucha, jak i mięśnie skośne oraz poprzeczny. Mogę ocenić ich grubość, symetryczność oraz czas reakcji na ruch i współpracę z innymi strukturami. W przypadku dużego rozciągnięcia kresy białej jestem w stanie wyłapać niepokojący obraz taki jak przepuklina i pokierować pacjentkę na dalszą diagnostykę do lekarza.

Oprócz oceny tych struktur, w czasie późniejszej terapii wykorzystuję USG do prowadzenia ćwiczeń razem z pacjentką, monitorując pracę jej mięśni. Dzięki temu, że pacjentka widzi na ekranie, jak pracują jej mięśnie, jest w stanie lepiej je aktywować i kontrolować. Co pozwala dobrać odpowiednie ćwiczenia dla pacjentki do domu.

USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

Nietrzymanie moczu- ocena mdm oraz pęcherza.

To kolejne dolegliwości, z którymi często zgłaszają się do mnie pacjentki. Oprócz wywiadu, badania palpacyjnego i próby kaszlowej, wykorzystuję także metodę USG do oceny mięśni dna miednicy oraz stopnia wypełnienia pęcherza lub zalegania moczu po mikcji. Do badania pęcherz powinien być wypełniony. Badanie można wykonać przykładając głowicę do krocza lub brzucha nad spojeniem łonowym. Na obrazie widzę, jak pacjentka aktywuje mdm oraz jak wypełniony jest pęcherz. Mogę prosić pacjentkę o kaszel lub parcie i obserwować jak zachowuje się cewka moczowa.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, gdy przyczyną są niewydolne mięśnie dna miednicy, obraz USG daje pacjentce feedback jak aktywuje te mięśnie. Mogę także pokazać jej, jak powinna nimi pracować. Czasami koryguję pacjentkę w czasie wykonywania różnych czynności, pokazując jej na ekranie, jak w tym czasie pracują jej mięśnie dna miednicy.

USG w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

Obniżenie narządów miednicy mniejszej.

Uczucie ciężkości w kroczu, czy uwieranie w rejonie pochwy to objawy, jakie zgłaszają mi pacjentki w gabinecie. Podczas badania palpacyjnego przez pochwę oraz z wykorzystaniem wzierników jestem w stanie określić, co jest przyczyną tych dolegliwości. Ale! Ostatecznie to USG potwierdza mi, jak wyglądają te struktury. Dzięki obrazowi USG widzę jednocześnie pęcherz wraz z cewką moczową, pochwę z macicą oraz odbytnicę i jelita. Mogę ocenić co i w jakim stopniu się obniżyło, jak reagują mięśnie dna miednicy. Wykonując próbę kaszlu lub parcia widzę, jak zachowują się poszczególne struktury względem siebie. Badanie USG znacznie ułatwia dobranie pessara czy tamponu w celu podparcia narządów.

Na koniec pokazuję to wszystko pacjentce na ekranie, tłumacząc, z czego wynika jej problem i jakie zalecam dalsze postępowanie. To pozwala także określić czy pacjentka potrzebuje dalszej konsultacji z uroginekologiem.

W trakcie terapii często wykorzystuję obraz USG, aby pacjentka nauczyła się lepiej kontrolować mięśnie dna miednicy oraz skorygowała swoje nawyki.

Aparat USG jest bardzo cennym narzędziem diagnostycznym w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej. Ma szerokie zastosowanie także w terapii jako element feedbacku w celu poprawy kontroli motorycznej. Świetnie się sprawdza w przypadku pacjentek, które nie chcą lub nie mogą być zbadane wewnętrznie. Pamiętajcie, że podstawą jakiegokolwiek leczenia jest dokładna diagnostyka problemu, a aparat USG nam to zapewnia!

Do zobaczenia w gabinecie!

Aneta

Wyszukaj na blogu

Autorzy: