Czym jest rwa kulszowa?
W nagłym ruchu, podczas unoszenia ciężkiego przedmiotu, nagle poczułem ostry ból przeszywający mój kręgosłup. Ból rozchodził się od pleców, przez biodra, aż do stopy. Właśnie w ten sposób pacjenci często opisują ból związany z rwą kulszową.
Rwa kulszowa najczęściej pojawia się nagle, charakteryzuje się bólem w dolnej części pleców i/lub dolegliwościami wzdłuż kończyny dolnej. Jest to zespół objawów, które pojawiają się w wyniku podrażnienia nerwu kulszowego – najdłuższego nerwu w ludzkim ciele. . Ten ból może być niezwykle uciążliwy i ograniczać codzienne czynności, takie jak chodzenie czy siedzenie.
Rwa kulszowa najczęściej dotyka osoby mało aktywne fizycznie, które większość czasu spędzają przed komputerem czy tez samochodem. Osoby, które przez długi czas zastygają w pozycjach statycznych – czy to siedząc czy stojąc również są bardziej narażone na pojawienie się dolegliwości bólowych.
Jak powstaje rwa kulszowa?
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego. Zazwyczaj jest to spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lędźwiowego, jak również przepukliną dysku międzykręgowego. Korzenie nerwu kulszowego swój początek mają w odcinku lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa. Ucisk lub podrażnienie nerwu powoduje pojawienie się silnego bólu w dolnej części pleców. Ból promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego do pośladka, uda, a nawet stopy. Często towarzyszą temu uczucie drętwienia lub mrowienia.
Do ważnego czynnika, który może spowodować zwiększenie nacisku na nerw kulszowy należy również nadmierna masa ciała. W jej wyniku zwiększa się obciążenie na odcinek lędźwiowy. Ponadto zaburzenia postawy ciała, np. U kobiet w ciąży następuje przesunięcie środka ciężkości do przodu w wyniku czego dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej – również mogą zwiększyć ucisk na nerw.
Jak zapobiegać pojawieniu się rwy kulszowej?
Starzenie się krążka międzykręgowego jest naturalnym procesem, który rozpoczyna się już po 20 roku życia, pomimo tego nie każdą osobę spotyka ostry epizod rwy kulszowej. Nasze ciało nieustannie musi adaptować się do różnych sytuacji. Ponad musi radzić sobie z obciążeniami środowiskowymi, w momencie w którym tych obciążeń jest zbyt wiele, a nasz organizm nie jest w stanie dalej ich adaptować, może pojawić się ból. Oto kilka czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się rwy kulszowej:
- Utrzymywanie długotrwałej pozycji statyczne,
- Niska aktywność fizyczna lub jej brak,
- Zbyt mała ilość snu oraz słaba jakość,
- Stosowane używek,
- Niskowartościowa dieta,
- Niskie nawodnienie,
- Ciągły stres,