Zarządzanie stresem na co dzień!

Kobieta korzystająca z technik relaksacyjnych.

Zarządzanie stresem na co dzień!

Zarządzanie stresem na co dzień!

Stres znajduje się w każdym obszarze naszego życia i jest to nic innego jak fizjologiczna reakcja organizmu na zadziałania bodźca stresogennego. Ciało przygotowując się do walki ze stresorem m.in. przyspiesza oddech, zwiększa częstotliwość skurczu serca, zwiększa wydzielanie kortyzolu hamując przy tym (zbędne w danym momencie) na przykład trawienie i perystaltykę jelit.

W krótkotrwałych okolicznościach, stres może nam pomóc skoncentrować się, zwiększyć energię i poprawić wydajność.
Jednak kluczowy jest jego CZAS i ILOŚĆ w naszym życiu. Początkowo organizm zwiększa zasoby by poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, ale co wtedy gdy ta sytuacja trwa zbyt długo lub gdy stresujemy się zbyt często ? Przewlekle utrzymujący się stres wpłynie na osłabienie odporności -> wówczas łatwiej o potencjalne choroby.

NIe da się całkowicie wyeliminować stresu z życia codziennego (i dobrze!), ale możemy nauczyć się nad nim panować. Mianowicie ZARZĄDZANIE STRESEM to umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które towarzysza nam na co dzień. Mamy mnóstwo technik, które pomagają nam lepiej kontrolować stres i zapobiegać negatywnym skutkom dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Oto kilka rad dotyczących zarządzania stresem:

Zarządzanie stresem na co dzień!

  1. Przede wszystkim ZADBAJ O CIAŁO. Regularna aktywność fizyczna pozwoli wyrzucić napięcia z ciała, utrzymywanie zdrowej diety oraz zachowanie rytmu dobowego może pomóc ci w radzeniu sobie ze stresem.
  2. SZUKAJ TECHNIK RELAKSACYJNYCH takich, które tobie odpowiadają. Może to być joga, masaż, głębokie oddychanie, spacer, czytanie książek, aromaterapia – coś co pozwoli ci się wyciszyć i zrelaksować. (U mnie świetnie sprawdza się malowanie i prowadzenie dziennika- wyrzucam na papier swoje myśli i emocje)
  3. ZADBAJ O RELACJE. Spotkania z przyjaciółmi, rodziną mogą pomóc rozładować napięcie, przedyskutować trudne tematy, ewentualnie poproś o pomoc specjalistów psychologa/psychoterapeutę
  4. ZAPLANUJ SWÓJ CZAS. Organizuj spotkania, zadania do wykonania -> unikniesz przeciążenia pracą i presji deadline’ów
  5. Zwróć uwagę na SWOJE MYŚLI. Czy potrafisz skupić się na dobrych aspektach swojego życia ? Czy raczej towarzyszy ci czarnowidztwo?

Pamiętaj, że to są tylko przykładowe formy zarządzania stresem. Ważne by odnaleźć taką, która najbardziej odpowiada twoim możliwościom i sposobu bycia.

Pozdrawiam,

Wiola

Wyszukaj na blogu

Autorzy: