Skolioza – jak bezpiecznie ćwiczyć?
Skolioza- jak bezpiecznie ćwiczyć? Myślę, że to pytanie nurtuje wiele osób. Niestety często spotykam się z takim podejściem, że z powodu lęku, obaw o zdrowie i niedostatecznej wiedzy o skoliozie pacjenci decydują się na zmniejszenie aktywności ruchowych – ponieważ nie chcą pogorszyć swojego zdrowia. Tymczasem ćwiczenia i wszelka aktywność ruchowa są bardzo wskazane jeśli słyszysz diagnozę: skolioza!
Unikałabym intensywnych skoków oraz aktywności, które mocno obciążają kręgosłup osiowo oraz takich, które powodują (lub nasilają) dolegliwości bólowe.
Kilka słów o tym czym jest skolioza.
Skolioza jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. Najczęściej jest jedno lub dwułukowa. Nieleczona – najczęściej progresuje, czyli pogłębia kąt skrzywienia. U dzieci i młodzieży w okresie wzrostu warto pracować nad powrotem do symetrii pod okiem fizjoterapeuty specjalizującego się w skoliozach. Oprócz specjalistycznej terapii dobrze jest utrzymywać ciało silne i sprawne poprzez różne aktywności ruchowe.
Jakie w takim razie ćwiczenia będą wskazane i czy na pewno zostaje nam już tylko pływanie?
W leczeniu skoliozy ważne jest zbudowanie stabilizacji centralnej. Mocny, stabilny tułów i dobre czucia ciała w symetrii to podstawa.
Skolioza – od czego warto zacząć?
- Stabilizacja w klęku podpartym – to ćwiczenie to absolutna podstawa! Zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych ćwiczeń ważne żebyśmy umieli poczuć i ustabilizować ciało w klęku podpartym. Dłonie powinny być pod barkami, kolana pod biodrami. Łokcie bez przeprostów – delikatnie ugięte. Poproś kogoś o pomoc w tym ćwiczeniu. Niech przyłoży opór swoimi dłońmi kolejno na miednicę/ barki/ głowę. Twoim zadaniem jest utrzymanie niezmiennej pozycji przez kilka sekund.
- Oddech do dolnych żeber – prawidłowy oddech przeponowy będzie wspomagał stabilizację centralną. Połóż dłonie na dolnych żebrach (jeśli masz taśmę umieść ją tak jak na zdjęciu). Weź wdech nosem jednocześnie rozszerzając dolne żebra. Na wydechu staraj się schować żebra i delikatnie zassać pępek. Powtórz 10 razy.
- Most – jedno z podstawowych ćwiczeń z Pilatesu. Połóż się na plecach, ugnij kolana. Powoli unieś biodra aż poczujesz napięcie pośladków i brzucha. Powoli opuść i powtórz 10 razy. Zwróć uwagę czy Twoja miednica unosi się symetrycznie – to ważne, jeśli zmagasz się ze skoliozą.
- Uniesienie kolan w klęku podpartym – ustaw się w pozycji klęku podpartego – wykorzystaj wskazówki z 1 ćwiczenia. Unieś kolana lekko nad podłoże. Twój brzuch powinien intensywnie pracować! Utrzymaj 5-10 sekund i powoli opuść. Wykonaj 10 powtórzeń.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – może warto jest skonsultować z fizjoterapeutą?