Jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, możesz zastanawiać się, co będzie Ci potrzebne i czego możesz się spodziewać. Wiem też, że często pierwsze wizyty mogą powodować stres i niepewność, to całkowicie normalne. Dlatego w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem się będziemy mogli sprawniej i bardziej komfortowo przejść przez poszczególne części wizyty.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się przygotować?
- Punktualność. Zawsze warto przyjść chociaż 5 minut przed rozpoczęciem wizyty, żeby na spokojnie odetchnąć po przebytej drodze, przebrać się i nie tracić czasu przeznaczonego na terapię. Będąc spóźnionym, w biegu, na samym początku jest się rozkojarzonym i ciężko złapać myśli w rozmowie. Dlatego warto postawić na punktualność i przyjść chwilkę wcześniej.
- Jeśli to możliwe, weź prysznic. Zwłaszcza w okresie letnim, gdy to naturalne, że pocimy się więcej. To mała sprawa, ale pozwoli wyeliminować dyskomfort i umożliwi lepszą, przyjemniejszą pracę.
- Ubiór. Najlepszym wyjściem jest wzięcie ze sobą krótkich spodenek (do połowy uda), koszulki i butów/klapek na przebranie. Wtedy terapeuta ma lepszą możliwość pracy z tkankami, a pacjent na leżance nie czuje się skrępowany. Komfort podczas terapii to bardzo ważny aspekt, dlatego warto o to zadbać wcześniej ze swojej strony. Jeśli nie masz możliwości zabrania ze sobą rzeczy na przebranie, to postaw na ubrania czy bieliznę, w których będziesz czuć się swobodnie przy terapeucie. Często bowiem występuje potrzeba rozebrania się do bielizny, dlatego bądź na to przygotowany wcześniej.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – czy zabrać BADANIA?
Często pytacie, czy należy zabrać ze sobą badania obrazowe lub ich wyniki. Oczywiście, jeśli takowe masz, to możesz je wziąć ze sobą. Na pewno nie zaszkodzą, a terapeuta będzie mógł zerknąć na ich wyniki i wziąć pod uwagę przy diagnozowaniu i terapii. Jeśli masz kilka wersji badań tego samego obszaru, to wystarczą te najnowsze z nich, one dostarczą więcej informacji niż ich starsze wersje. Do naszej placówki nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Nie świadczymy usług NFZ, dlatego możesz umówić się bez żadnych skierowań.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – czego możesz się spodziewać?
Wywiad
Wizyta terapeutyczna zaczyna się od uzupełnienia dokumentacji medycznej, którą mamy obowiązek prowadzić. Na pierwszej wizycie podpisywana jest zgoda na badanie i terapię oraz uzupełniane dane kontaktowe. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu – wywiad. Jest to element każdej wizyty, jednak na pierwszej jest on zdecydowanie bardziej rozbudowany. Możesz spodziewać się pytań o takie aspekty jak:
- aktualne dolegliwości – od kiedy są, co je spowodowało, czy był uraz tej okolicy, kiedy się nasilają, co je łagodzi itp…
- wszelkie urazy, kontuzje, operacje, blizny, złamania, skręcenia, wypadki na przestrzeni całego życia – wszystko to pozostawia po sobie ślad w naszym ciele, co również może przekładać się na aktualny problem. Uwzględniamy to w późniejszej terapii, dlatego właśnie pojawiają się te pytania.
- aktualnie przyjmowane leki/inne formy leczenia.
- dieta i zaburzenia trzewne – zgagi, wzdęcia, refluksy, zaparcia, biegunki itp.
- sen – ilość i jakość snu, zasypianie, budzenie się w trakcie nocy, uczucie wypoczęcia/zmęczenia rano – to ważny aspekt pod kątem regeneracji organizmu.
- stres i radzenie sobie z nim – wpływ stresu na nasz organizm i zdrowie to także ogromnie ważny temat. Tak samo, jak urazy, może przekładać się na dolegliwości bólowe.
Badanie
Po przeprowadzeniu wywiadu przechodzimy do badania. Tutaj w zależności od terapeuty wykorzystywane są różne jego formy. Może to być badanie z wykorzystaniem ruchu, manualne przez terapeutę bądź połączenie tych dwóch na zasadzie współpracy terapeuta-pacjent. Podczas diagnostyki staramy się znaleźć źródło problemów, które nie zawsze pokrywa się z miejscem objawów.
Terapia
Nawiązując do badania – nie zdziw się, jeśli będziemy pracować w obszarze odległym, a poczujesz ulgę w zupełnie innym. Po przeprowadzonej terapii najczęściej rozmawiamy na temat ćwiczeń/autoterapii do domu. Pamiętaj, że nasza praca w gabinecie to jedna godzina, pozostałe 167h w tygodniu należy do Ciebie. Dlatego niezmiernie ważna jest współpraca i sumienna praca samemu. Zadania domowe albo są tłumaczone na terapii, albo podsyłamy filmiki z rozpiską zaleceń w mailu. Dzięki temu pamiętasz, co i jak masz robić, a gdy zapomnisz, to zawsze możesz wrócić do treści maila.
Koniec wizyty
Na sam koniec po omówieniu zaleceń domowych, zazwyczaj umawiana jest kolejna wizyta, której termin jest wspólnie dopasowywany. Po pierwszej terapii często ciężko jest stwierdzić, ile takich wizyt będzie potrzebne do rozwiązania problemu. To kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników – w tym też od Twojej pracy w domu oraz polepszenia nawyków dnia codziennego. Jeśli jednak problem trwa od dłuższego czasu, nie licz, że rozwiążemy go w jedną wizytę (chociaż bardzo byśmy chcieli). Po terapii zalecamy obserwację zmian, intensywności objawów, czasu ich pojawiania się i swoich własnych odczuć. To także będzie dla nas przydatną wskazówką i wspomoże dalszy proces terapii. Jeśli trapią Cię jeszcze jakieś pytania bądź wątpliwości, to śmiało – pisz w komentarzu. Z chęcią na nie odpowiemy.