Bieganie to świetny sposób na poprawę kondycji, ale by osiągać lepsze wyniki i czuć się silniejszym, warto zadbać o kluczowe elementy ruchu. Dziś przyjrzymy się kilku aspektom, które mają ogromny wpływ na efektywność i bezpieczeństwo Twojego biegania.
BIODRO PO PRACY SIEDZĄCEJ
Pozycja siedząca wymusza na nas konkretne ułożenie struktur ciała. W aspekcie ruchu jedne są dla nas ważniejsze inne mniej. Ale BIODRO – to staw, który jest naszą podporą podczas chodu, biegu, czy każdej innej aktywności. Ono MUSI pracować dobrze.
- Co się dzieje podczas siedzenia?
Pozycja siedząca rozluźnia torebkę stawową, zaburza mechanikę biodra i prowadzi do dysbalansów mięśniowych. - Dlaczego to problem?
Biodro to „silnik” Twojego ruchu. Jeśli nie działa prawidłowo, tracisz efektywność, a ryzyko przeciążeń rośnie.
Ciekawostka: Im bardziej miednica rusza się na boki podczas biegu, tym więcej energii tracisz! Stabilna miednica oznacza lepsze wyniki i mniejsze ryzyko kontuzji.
BIEGANIE – IM BARDZIEJ RUSZA SIĘ MIEDNICA, TYM WOLNIEJSZY ZAWODNIK
Tutaj zwracam Twoją uwagę na mobilność biodra i stabilność miednicy. Zauważyłeś biegacza, którego miednica porusza się na boki, a całe ciało się skręca? Ten biegacz może mieć naprawdę fajne wyniki biegowe, ale zazwyczaj mógłby mieć lepsze. Ustabilizowanie konkretnych segmentów, pozwala na mocniejszy ruch tych drugich, dedykowanych, więc i większą siłę bez przeciążeń i “ szarpania”.
Takich ruchów nie zmienia się od razu. W gabinecie zazwyczaj zwracam uwagę na OPTYMALIZACJĘ. Czyli małe kroki, wzmocnienia i skupienie podczas dłuższych wybiegań, czy treningów siłowych, które docelowo przybliżają nas do zaangażowania struktur, które mają szansę wygenerować największą siłę. Podsumowując, miednica zazwyczaj powinna być bardziej stabilna, biodro bardziej mobilne.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA PRAWIDŁOWĄ OŚ BIODRO-KOLANO-STOPA
Oś biodro-kolano-stopa. Często właśnie tę oś korygujemy w gabinecie i uczymy jak ruszać się w tej prawidłowej.
Po co i dlaczego? Nieprawidłowa oś często powoduje przeciążenia i szybsze kontuzje – przykładowo kolano uciekają do środka będzie bardziej obciążone w stawie po stronie bocznej, ale bardziej naprężone więzadła znajdziemy po stronie przyśrodkowej. Jeśli będziemy dążyć do harmonii struktury będą mogły pracować w swoim bezpiecznym zakresie, co też jest prewencją przed ewentualnymi kontuzjami.
BIEGANIE, A PRACA STOPY
Stopa ma za zadanie ciągle odbijać nasze ciało, daj jej trochę elastyczności, żeby dodać zakresu. Rozluźnianie podeszwy stopy pozwoli na szerszą gamę pracy – możesz zrobić to za pomocą piłeczki, czy ucisków. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś/łaś zobacz jakie to przyjemne!
ZWRÓĆ UWAGĘ NA BARKI
Praca siedząca, która często niezależnie od profesji jest elementem naszego życia w znacznie większym stopniu niż kiedyś wpływa na naszą obręcz barkową. Często wychylam głowę do przodu, co pociąga za sobą barki. Zamknięta postawa nie pozwala nam na ruch w pełnym zakresie, więc i pomoc w naprzemiennym ruchu i pędzie do przodu. Dodatkowo zamknięta klatka piersiowa powoduje zmianę toru oddechowego, co przestaje być dla nas naturalne. Zwróć uwagę na ten obszar, otwieraj klatkę piersiową, a ciałem rośnij, jakby sznurek ciągnął Cię do góry. A w wolnej chwili możesz zerknąć na jedno z ćwiczeń, które pomoże Ci otworzyć klatkę – klik!
https://www.instagram.com/reel/DANkhB9otPv/?igsh=a3g5enNlaGduZ3Jj