Terapia masażem nie ogranicza się tylko i wyłącznie do manualnej pracy samych rąk. Można ją śmiało wesprzeć różnego rodzaju narzędziami, które będą świetnym uzupełnieniem masażu leczniczego. Pomocne będą w celu pozbycia się dolegliwości bólowych, zwiększenia regeneracji tkanek, poprawy zakresu ruchomości w stawie lub powięzi, a także dla relaksacji. Wszystkie narzędzia dobiera się indywidualnie do aktualnych potrzeb. Jeśli chcę wdrożyć te elementy w terapię, zawsze informuję pacjenta i tłumaczę, jaki chcę uzyskać efekt oraz co będę robić. Wszystko po to, aby pacjent czuł się komfortowo i był dobrze przygotowany.
Co wykorzystuję w trakcie masażu?
- Bańki próżniowe,
- Kamienie do terapii gua sha,
- Narzędzia ze stali chirurgicznej IASTM,
- Piłeczki,
- Masażery np. do akupresury stóp,
- Olejki aromaterapeutyczne.
Co się kryje za tymi dziwnie brzmiącymi przedmiotami? Po kolei przedstawię Wam działanie wymienionych narzędzi, co pomoże zrozumieć, jak mogą one wspierać zdrowie.
Bańki chińskie gumowe lub próżniowe na pompkę
Dzięki wytworzeniu podciśnienia, bańka zasysa fałd skórny w głąb siebie. Powoduje to odkształcenie się tkanek, a tym samym zwiększenie ich przesuwalności względem struktur dookoła. Możemy za pomocą takiej bańki poprawić ruchomość w stawie oraz zmniejszyć lokalne napięcie danego obszaru, wykonać terapię blizny, masaż antycellulitowy lub wesprzeć drenaż limfatyczny. Pozostawiona na ciele bańka z czasem może spowodować wybroczyny, czyli wyjście krwi żylnej poza naczynie. Nie jest to nic groźnego, czasem jest to wręcz pożądane. Dzięki temu uruchamiają się mechanizmy obronne układu autoimmunologicznego i uzyskujemy zwiększenie regeneracji lokalnie lub nawet globalnie.
Terapia kamieniem Gua Sha
Najczęściej tego typu kamień jest wykorzystywany w masażu twarzy. Jego różne końcówki i zaokrąglenia pozwalają na opracowanie mięśni pod różnym kątem. Efekt, jaki uzyskujemy w tym zabiegu to lepsze odprowadzenie limfy, co znacznie zmniejsza opuchlizny, ujędrnia, zwiększa elastyczność i gładkość skóry. Takim kamieniem można z łatwością opracowywać punkty akupunkturowe. Jego praca nie ogranicza się jednak tylko do zabiegów beauty. Można go śmiało wykorzystać do rozmasowywania mocno napiętych miejsc na ciele, wytwarzania lokalnego przekrwienia czy do terapii tkanek miękkich.
Narzędzia ze stali chirurgicznej IASTM
Mają one różne kształty i wielkości w zależności, do jakiej części ciała są dedykowane. Mogą być także uniwersalne, wielozadaniowe. Służą odkształceniu tkanek miękkich takich jak powięź czy mięśnie, wpływając na receptory wolno i szybko reagujące. Dzięki temu możemy zmniejszyć napięcie, poprawić ślizg tkanek względem siebie, wykonać terapię blizn, zredukować dolegliwości bólowe czy zwiększyć ruchomość w stawach. Dzięki niesamowitej właściwości stali chirurgicznej, jaką jest rezonowanie, można także wyczuć zgęstnienia lub zwłóknienia tkanek.
Piłeczka do masażu
To nie tylko dobre narzędzie do autoterapii. Może być także pomocna w przypadku masażu mocno napiętego obszaru mięśniowego, gdzie ręce terapeuty są narażone na nadwyrężenie. Doskonale sprawdza się do wstępnego opracowania podeszwy stopy lub masażu karku czy barków, a także punktów spustowych.
Masażery
W masażu można śmiało wykorzystywać wszelkiego rodzaju masażery drewniane np. z drzewa różanego. Wywodzą się one ze wschodniej medycyny. Są to narzędzia o różnych kształtach, które pomagają odkształcać tkanki miękkie. W szczególności pomocne są pracy z opracowaniem punktów akupunkturowych oraz terapii punktów spustowych. Znacznie odciążają dłonie terapeuty, a jednocześnie zapewniają pracę bardzo precyzyjną i głęboką.
Olejki aromaterapeutyczne
Olejki eteryczne są naturalnymi ekstraktami z roślin. Zawierają wiele związków chemicznych o charakterze leczniczym. Są wykorzystywane w masażu dla zmniejszenia dolegliwości bólowych, wspomagania układu autoimmunologicznego, działania antybakteryjnego i przeciwwirusowego na skórę. Dodatkowo działają pod kątem redukowania stresu oraz zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Każdy zapach olejku eterycznego ma inne właściwości i jest dobierany indywidualnie do potrzeb masażu.
Podsumowanie
Wszystkie te narzędzia można śmiało wykorzystywać pojedynczo jako uzupełnienie masażu, a także je łączyć w razie potrzeby. Dlatego przed masażem istotna jest rozmowa na temat aktualnych dolegliwości, potrzeb, stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Wszystko po to, aby móc dobrać zarówno techniki manualne, jak i ewentualne narzędzia, jakimi będziemy się chcieli posługiwać.