Bruksizm – zgrzytasz zębami i nie wiesz jak sobie pomóc?

Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?

Bruksizm jest związany z aktywnością mózgu, szczególnie z jego funkcjami regulującymi napięcie mięśniowe i reakcje na stres. Jest to nieświadome zgrzytanie zębami, które może być wywołane przez stres emocjonalny. Często jest klasyfikowane jako parasomnia – zaburzenie związane ze snem.

Mózg, poprzez układ nerwowy, kontroluje mięśnie żucia, a bruksizm może być wynikiem nadmiernej aktywności tych mięśni podczas snu. W niektórych przypadkach, bruksizm może być powiązany z mikroudarem mózgu lub innymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona.

Do czego prowadzi Bruksizm?

Chroniczne zgrzytanie zębów może wpływać na ogólny stan zdrowia, powodując m.in.:

  • Ból szczęki, głowy, ucha, twarzy: Osoby cierpiące na bruksizm mogą doświadczać chronicznego bólu w okolicach głowy. Ból ten może zwiększać się w sytuacjach stresowych lub pojawiać się po przebudzeniu. Napięcie to może również przenosić się na inne części ciała, powodując bóle pleców, szyi oraz ramion.
  • Nadwrażliwość zębów: Zgrzytanie zębów może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, co z kolei może powodować nadwrażliwość na zimno, ciepło czy słodycze. Zgrzytanie zębów może również uszkodzić istniejące wypełnienia, korony czy mosty dentystyczne.
  • Ścieranie się powierzchni zębów: Długotrwały bruksizm może prowadzić do ścierania się zębów. Zmiana kształtu i wielkości zębów może prowadzić do asymietrii zgryzowej, co z kolei prowadzi do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Rola rehabilitacji w bruksiźmie?

Fizjoterapia może być bardzo pomocna w leczeniu bruksizmu, ponieważ skupia się na zmniejszeniu napięcia mięśniowego i bólu.

Jako fizjoterapeutka stosuję różne techniki z zakresu terapii manualnych. Obejmują one masaż tkanek głębokich i mobilizacje tkanek miękkich, jak i stawów, aby pomóc rozluźnić mięśnie w obszarze głowy i szyi.

Nie zapominajmy, że rehabilitacja to również ćwiczenia oraz edukacja w zakresie aktualnej dysfunkcji, ale też dbania o ogólne zdrowie naszego organizmu. Ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc pacjentom w redukcji napięcia mięśniowego. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające będą miały za zadanie poprawić elastyczność mięśni i przywrócić prawidłową funkcję stawu skroniowo-żuchwowego.

Co możesz zrobić sam/a?

  • automasaż
  • prowadzenie dzienniczka (zapisywanie sytuacji stresowych i jak sobie z nimi radzisz)
  • aplikacja Bruxapp (zauważanie napięcia i odpuszczenie go)
  • medytacja (głęboki relaks)
  • dbanie o higienę snu (redukcja światła niebieskiego, wyciszenie)
  • praca ze stresem
  • regularne wizyty u swojego fizjoterapeuty w celu zredukowania napięcia w mięśniach

Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczne leczenie bruksizmu często wymaga podejścia wielodyscyplinarnego. Takie podejście obejmuje również opiekę stomatologiczną, jak i wsparcie psychologiczne.

Autorzy:

team-img
Lidia Biela
fizjoterapeutka stomatologiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *