Czym są pessary?
Czym są pessary? Pessar to niewielkie urządzenie medyczne, które służy do wsparcia struktur dna miednicy, szczególnie w przypadku osłabienia mięśni dna miednicy. Wykonany jest najczęściej z miękkiego silikonu albo specjalnie dedykowanej pianki do wyrobów medycznych.
Jak wygląda i do czego służy pessar?
Dostępne są różne kształty i rozmiary pessarów: pierścieniowe, grzybkowe, kostkowe czy cewnikowe. Wybór zależy od Twoich potrzeb i diagnozy. Pessary stosuje się m.in. w leczeniu: obniżenia narządów miednicy mniejszej z dolegliwościami, nietrzymania moczu, przewlekłych zapaleń pęcherza, „syndromie cewki moczowej”, wsparcia po operacjach ginekologicznych.
Pamiętaj, że dopasowanie pessara zawsze odbywa się pod okiem specjalisty – lekarza ginekologa lub doświadczonej fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Kiedy warto rozważyć użycie pessara?
Pessary mogą być pomocne w różnych sytuacjach, na przykład:
- Obniżenie narządów miednicy mniejszej – jeśli odczuwasz uczucie ciężkości w miednicy lub zauważyłaś, że narządy „opadają”.
- Nietrzymanie moczu – szczególnie przy wysiłku, np. podczas kaszlu, śmiechu czy ćwiczeń.
- Ciąża – w niektórych przypadkach pessary stosuje się podczas ciąży, przy wypadaniu narządów rodnych oraz po porodzie.
- Jako część fizjoterapii uroginekologicznej – jako wsparcie w procesie wzmacniania mięśni dna miednicy.
Ważne: Pessar nie jest ostatecznym rozwiązaniem – może być elementem leczenia zachowawczego, wspierając terapię uroginekologiczną.
Pessar – czy warto i co powinnaś wiedzieć.
Dlaczego warto?
Pessar jest prostym, a jednocześnie skutecznym narzędziem, które może znacząco poprawić nasz komfort życia. To idealne rozwiązanie dla kobiet, które:
- Szukają alternatywy dla zabiegu chirurgicznego,
- Potrzebują wsparcia w trakcie fizjoterapii,
- Chcą wrócić do aktywności fizycznej bez dyskomfortu.
Jak go używać?
Prawidłowe dopasowanie i założenie pessara jest kluczowe – w tym pomoże Ci lekarz lub fizjoterapeuta uroginekologiczny. Musisz to wiedzieć! Prawidłowo zaaplikowany pessaar:
- nie wypada,
- nie wywołuje bólu/dyskomfortu,
- nie uciska na pęcherz,
- pacjentka go NIE CZUJE.
Specjalista nauczy Cię również, jak dbać o higienę pessara i kiedy zgłosić się na kontrolę, abyś czuła się z nim komfortowo.
Jeśli nie wiesz czy pessaar jest dla Ciebie – napisz, zawsze odpowiem na pytania.