Nie tak dawno temu trening siłowy był uważany za domenę wyjątkowo silnych mężczyzn. Rywalizowali oni w sportach, takich jak trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów czy kulturystyka. Oczywistym jest, że ci sportowcy potrzebują dużej siły i muskulatury, aby osiągać doskonałe wyniki w wybranym sporcie. Przeciętny człowiek nie widział powodu, aby angażować się w trening siłowy.
Istnieje jednak wiele dowodów, które wskazują na to, że każdy z nas może czerpać wiele korzyści z treningu oporowego.
Trening siłowy, a zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej;
Nadmiar tkanki tłuszczowej związany jest z czynnikami ryzyka, takimi jak podwyższony poziom cholesterolu, stężenia glukozy i spoczynkowego ciśnienia krwi. One przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. W artykule przeglądowym z 2011 roku naukowcy udowodnili, że trening oporowy jest skuteczny w leczeniu otyłości i zaburzeń metabolicznych.
– zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2;
Metaanaliza autorstwa Strassera ujawniła, że trening oporowy zmniejszył poziom tłuszczowej tkanki trzewnej i zmniejszył glikowaną hemoglobinę u osób z nieprawidłowym metabolizmem glukozy. Autorzy przeglądu doszli do wniosku, że trening oporowy powinien być zalecany w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 i zaburzeniom metabolicznym. Stanowisko to potwierdzają liczne badania, w tym te wykazujące poprawę wrażliwości na insulinę i lepszą kontrolę glikemi.
– zwiększenie gęstości mineralnej kości;
Dorośli, którzy nie uprawiają treningu oporowego, mogą doświadczyć o 1–3% zmniejszenia gęstości mineralnej kości (BMD) każdego roku życia. Wiele badań wykazało znaczny wzrost gęstości mineralnej kości po 4–24 miesiącach treningu oporowego.
– zmniejszenie spoczynkowego ciśnienia krwi;
Około jedna trzecia dorosłych może cierpieć na nadcisnienie tętnicze, które jest głównym czynnikiem chorób układu krążenia. Wiele badań oceniających wpływ treningu siłowego na zdrowie układu krążenia wykazało zmniejszenie spoczynkowego skurczowe i/lub rozkurczowego ciśnienia krwi po dwóch lub więcej miesiącach podejmowania aktywności w formie treningu oporowego.
– poprawa profilu lipidowego;
Według ostatniego raportu American Heart Association około 45% Amerykanów ma nieprawidłowy lipidogram, który zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Istnieją dowody sugerujące, że trening oporowy może podnieść poziom “zdrowego: cholesterolu HDL o 8% do 21%, obniżyć poziom cholesterolu LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) o 13% do 23% i zredukować trójglicerydy do 18%
Nie ma zatem wątpliwości, iż trening oporowy ma wpływ na trzy kluczowe czynniki fizjologiczne związane ze zdrowiem sercowo-naczyniowym, a mianowicie ciśnienie spoczynkowe krwi, profil lipidowy i stan naczyń krwionośnych.