Jak wygląda wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty (0-3 lata)?

Wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty dziecięcego?

Przed wejściem do gabinetu konieczne jest, żebyście zdjęli buty, można przynieść ze sobą klapki lub wejść w skarpetkach.

Termin konsultacji ustalcie tak, żeby dziecko było w dobrej formie – najedzone i wyspane.

– Fizjoterapeuta przeprowadzi z Wami wywiad dotyczący ciąży, porodu, dotychczasowego rozwoju dziecka i uzupełni dokumentację medyczną. Zapyta o aktualne sprawy, które Was niepokoją.

– Następnie będzie obserwował ruchy malucha w pozycji leżenia na brzuchu i na plecach. Jeśli dziecko jest już mobilne – obraca się, czworakuje – będzie obserwował, w jaki sposób to robi.

– W drugiej kolejności wykona testy, żeby ocenić napięcie mięśniowe, kontrolę głowy, zakresy ruchu w stawach itd.

– Fizjoterapeuta pokaże instruktaż pielęgnacyjny. Co to oznacza? Nauczy Was podnoszenia i odkładania maluszka, pokaże pozycje do noszenia, odbijania, na co zwrócić uwagę podczas ubierania i przewijania oraz odpowie na Wasze pytania – warto napisać je sobie wcześniej.

Wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty dziecięcego?

Co jest ważne podczas wizyty?

Ważne w tym wszystkim jest to, żeby dziecko podczas wizyty było w komforcie.

Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na oswojenie się z nową osobą, sytuacją. Dotyczy to szczególnie dzieci, które rozpoznają już osoby bliskie i obce.

Dlatego na początku fizjoterapeuta będzie starał się nawiązać kontakt z dzieckiem z pewnej odległości i dopiero z czasem zbliżać się do wspólnej zabawy.

Wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty dziecięcego?

Czego nie robić/ co robić przed wizytą u fizjoterapeutki dziecięcej 0-3 lata?

– Nie karm dziecka bezpośrednio przed wizytą, Tobie też trudno ruszać się z pełnym brzuszkiem.

– Nie zakładaj ciężkich do ściąganie ciuszków. Podczas wizyty konieczne jest rozebranie malucha do pieluchy. Dlatego też w gabinecie będzie bardzo ciepło. To ważna informacja dla rodziców, żeby ubrać się tak, żeby można było zdjąć część rzeczy.

– Zabierz ze sobą codzienny kocyk malucha, żeby dziecko znało powierzchnie, na której będzie leżeć. Będzie mu przyjemniej.

– Warto zabrać zabawkę dziecka-będzie pomocna podczas wizyty i oswajania.

Autorzy:

team-img
Jolanta Suchowska
fizjoterapeutka dziecięca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *