Zespół górnego otworu klatki piersiowej?

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – jak może się objawiać?

Górny otwór klatki piersiowej.

Budzisz się w nocy i czujesz, że Twoja dłoń jest zdrętwiała?

Przy zwiększonej aktywności fizycznej odczuwasz dziwne promieniowanie?

Długo siedzisz przed komputerem i drętwieją Ci ręce?

Przyczyn tego problemu może być kilka, a jedną z nich jest zespół górnego otworu klatki piersiowej, inaczej nazywany TOS. Jest to termin określający patologiczne objawy występujące w obrębie kończyny górnej, wywołane przez ucisk na splot ramienny, tętnice podobojczykową, pachową lub żyłę podobojczykową.

Górny Otwór Klatki Piersiowej jest to przestrzeń pomiędzy pierwszymi żebrami, pierwszym kręgiem piersiowym oraz rękojeścią mostka. Otaczają go liczne mięśnie, a wewnątrz niego znajdują się bardzo ważne struktury anatomiczne. Są to m.in. wyżej wymienione żyły, tętnice i splot ramienny. Ten ostatni jest najczęściej ofiarą zmian zachodzących w obrębie Górnego Otworu Klatki Piersiowej związanych z zbyt dużym napięciem struktur w jego okolicy.

Górny otwór klatki piersiowej.

TOS – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

-Bóle barku, ramienia, przedramienia,

-Drętwienie palców dłoni,

-Bóle promieniujące do szyi,

-Zaburzenia czucia w obrębie kończyny,

-Osłabienie kończyny górnej

Jako fizjoterapeuci za pomocą odpowiednich testów i technik terapeutycznych możemy walczyć z powyższymi objawami.

Górny otwór klatki piersiowej.

Co może powodować TOS?

Do pojawienia się zespołu Górnego Otworu Klatki Piersiowej przyczyniają się uwarunkowania anatomiczne, wady wrodzone, urazy szyi i barku oraz zaburzenia czynnościowe. Warto zaznaczyć, że powyższy zespół występuje cześciej u szczupłych i wysokich kobiet w trzeciej/czwartej dekadzie życia ze słabo rozwiniętymi mięśniami poprzez fizjologiczne opadanie obręczy barkowej. Przypadki wystąpienia TOS stwierdzono również u mężczyzn, którzy obciążają kończyny górne dużym wysiłkiem. Dzieje się tak ze względu na przerost mięśni obręczy barkowej. Dotyczy to m.in. górników, kulturystów czy sportowców.

Warto zaznaczyć ze długotrwała pozycja siedząca przy biurku, długotrwałe leżenie ze smartfonem w dłoni, czy nieprawidłowy tor oddechowy również może przyczyniać się do pojawienia się powyższego zespołu. Pozycja jaka przyjmujemy podczas tych czynności powoduje zmiany w biomechanice struktur w obrębie Górnego otworu klatki piersiowej, co może skutkować pojawieniem się objawów charakterystycznych dla TOS.

Czynniki predysponujące do wystąpienia dolegliwości:

-Przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu

-Unoszenie i odwodzenie ramion podczas długotrwałej aktywności

-Wady postawy

-Płeć (częściej kobiety)

-Ciąża

-Nieprawidłowy tor oddechowy

-Długotrwała pozycja siedząca

Górny otwór klatki piersiowej.

Jak możemy sobie radzić z TOS?

Z zespołem Górnego otworu klatki piersiowej walczyć mogą fizjoterapeuci poprzez dokładną diagnostykę i dobór odpowiednich technik. Warto podkreślić ze rola pacjenta w procesie leczenia jest równie istotna. Regularna autoterapia będzie skutecznie zapobiegać przeciążaniu struktur w obrębie splotu ramiennego.

W ramach autoterapii za pomocą piłki Blackroll lub zwykłej piłeczki do tenisa ziemnego pacjent może dokonać rozluźnienia mięśni w obrębie kończyny górnej. Warto skupić się na mięśniu piersiowym mniejszym i bruździe łączącej kończynę górna z klatka piersiowa. Za pomocą własnych dłoni można dokonać automasażu mięśni szyi i okolicy obojczyka. Na naszym kanale na YouTube można znaleźć filmiki jak to zrobić

Duże znaczenie będzie miała również nauka prawidłowego oddychania. Prawidłowe angażowanie przepony zapewni odpowiedni rozkład ciśnień w jamach ciała co będzie miało pozytywne skutki w walce z opisywanym zespołem.

Jeśli dużo siedzisz w pracy, to warto postawić na krótkie przerwy w celu zrobienia kilku kroków. Rozluźnione mięśnie obręczy barkowej Ci za to podziękują!

Autorzy:

team-img
Sebastian Stach
fizjoterapeuta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *