Aktywność fizyczna w ciąży i przygotowanie do porodu.

Aktywność fizyczna w ciąży i przygotowanie do porodu.

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej w ciąży i przygotowanie do porodu ?

To chyba najczęstsze pytanie, jakie od Was dostaję. Wiele kobiet pomimo naturalnej potrzeby ruchu i braku przeciwwskazań, boi się ćwiczyć, co często wynika z braku wiedzy, jakie ćwiczenia w tym okresie są odpowiednie i bezpieczne, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Część kobiet myśli, że warto podjąć trening dopiero pod koniec ciąży, w okolicach 30 tygodnia, jako uzupełnienie szkoły rodzenia. Z kolei inne kobiety usłyszały, że powinny leżeć i odpoczywać, bo ciąża to nie czas na trening (co oczywiście nie jest zalecane).

Odpowiadając na tytułowe pytanie, kiedy jest najlepszy czas, śmiało mogę powiedzieć, że wtedy, kiedy Twoje samopoczucie jest dobre i nie masz przeciwwskazań od lekarza prowadzącego ciążę do podjęcia aktywności fizycznej. 

Aktywność fizyczna w ciąży i przygotowanie do porodu.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce oczywiście, im wcześniej rozpoczniesz celowaną aktywność fizyczną, tym lepiej, bo dzięki temu masz większe szanse na minimalizowane występowania dolegliwości bólowych związanych ze zmianami zachodzącymi w ciąży oraz może być łatwiej zachować Ci siłę i sprawność, aż do porodu.

Poza tym, przygotowanie do porodu i macierzyństwa to PROCES. Nie da się zadbać o siebie na miesiąc przed terminem porodu. Warto robić to regularnie, szczególnie dlatego, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, wpływa również pozytywnie na rozwój płodu.

Aktywność fizyczna w ciąży i przygotowanie do porodu.

Higiena życia codziennego.

Oprócz tego bardzo ważna jest higiena życia codziennego. Często nieodpowiednio wykonywane codzienne czynności, mogą mieć wpływ na występowanie dolegliwości bólowych w ciąży lub znaczne osłabienie/napięcie niektórych struktur.

Dzieje się tak, ponieważ powtarzamy te czynności kilkukrotnie w ciągu każdego dnia. Do takich czynności należą min.:

  • kładzenie się do łóżka
  • wstawanie z łóżka, z krzesła
  • siadanie
  • kichanie
  • kaszel
  • korzystnie z toalety

To, w jaki sposób będziemy je wykonywać już od samego początku ciąży, może mieć duży wpływ na stan naszych mięśni prostych brzucha i mięśni dna miednicy.

Co wpływa na bezpieczeństwo aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna może być odpowiednia dla każdego etapu ciąży, co oznacza, że nie musisz czekać do „magicznego” 14 tygodnia. Jeżeli czujesz się dobrze, a lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań do podjęcia treningu, możesz ćwiczyć nawet od samego jej początku.

Najważniejsze jest to, by odpowiednio dobrać aktywność, obciążenie i intensywność treningu, by było bezpiecznie. W przygotowaniach do porodu istotny jest też dobór formy zajęć. Warto postawić na celowany ruch medyczno-funkcjonalny, który odpowiada potrzebom kobiet ciężarnych i po porodzie. Do zobaczenia na macie Liliana Bik-Ruszkiewicz.

Autorzy:

Nie dodano autora wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *