Kamienie milowe rozwoju dziecka

Szczęśliwa matka ze swoim dzieckiem, prawidłowy rozwój dziecka.

Czym są kamienie milowe rozwoju dziecka?

Każdy rodzic zapewne słyszał pojęcie „kamienie milowe rozwoju dziecka”. A więc, co to takiego?
Są to umiejętności, jakich oczekujemy od dziecka w określonym wieku.
O to kilka z nich:

  • kontrola głowy w wieku 4 miesięcy
  • obrót z brzuszka na plecy- 6 miesięcy*
  • samodzielny siad- 9 miesięcy
  • samodzielny chód -18 miesięcy

Zostały one wyznaczone na podstawie analiz, w których ok. 75% badanych dzieci osiągnęło w danym wieku omawianą umiejętność. A więc całkiem sporo, ale…… NIE WSZYSTKIE!

Co, jeśli twój maluch pomimo wieku nie osiągnął określonego kamienia milowego?

Czy to powód do niepokoju? Może być, ale wcale nie musi!
Kamienie milowe mają za zadanie pomagać rodzicom monitorować rozwój maluszka.
Należy jednak pamiętać, że dają nam jedynie częściową ocenę rozwoju dziecka. To tylko jeden element całej skomplikowanej układanki.
Podczas wizyty, terapeuta ocenia nie tylko ILOŚĆ, a przede wszystkim JAKOŚĆ ruchu malucha. To ona mówi nam najwięcej o tym, jak kształtuje się rozwój dziecka. Nie możemy zapomnieć, że rozwój jest ciągłym procesem, a nie tylko zdobywaniem kolejnych etapów.
Jeśli niepokoi Cię brak danej umiejętności u maluszka lub każde inne zachowanie, zawsze warto skonsultować to ze specjalistą.

Jak możesz pomóc dziecku w osiąganiu kamieni milowych rozwoju?

Przede wszystkim nie przeszkadzaj! Co to znaczy? Nie wyprzedzaj rozwoju malucha, czyli nie sadzaj dziecka, które samodzielnie nie usiadło, nie stawiaj tego, które jeszcze się nie spionizowalo. Pozwól bobasowi poznawać świat w pozycjach, które osiąga samodzielnie.

– Wyznacz przestrzeń, w której maluszek będzie mógł próbować nowych umiejętności. Do tego najlepiej sprawdzi się mata, która zapewni amortyzację w trakcie niepowodzeń, ale będzie na tyle twardym i stabilnym podłożem, aby maluch czuł swoje ciało i kontrolował je w trakcie aktywności.

– Rytm dobowy- warto wdrożyć do wspólnych dni z maluszkiem rytm dobowy, w którym będzie czas na regularne drzemki, karmienie i waszą wspólną zabawę.

– Wygodne ubranka- do momentów aktywności na macie dobierz strój, w którym niemowlę czuje się najbardziej swobodnie. Unikaj ubranek, które mogą krępować ruchy dziecka.

– Zabawki- im prostsze, tym lepsze. Unikaj głośnych, migających zabawek w dużych ilościach, które mogą przestymulować maluszka. Może to sprawić, że dziecko będzie rozdrażnione i niechętne do wspólnej zabawy.

Powodzenia!

Wyszukaj na blogu

Autorzy: