Praca siedząca, a ból kręgosłupa

Leczenie bólu kręgosłupa spowodowanego pracą w pozycji siedzącej.

Praca siedząca, a ból kręgosłupa

Czy wiesz, że siedzący tryb życia może przyczynić się do powstania bólu w dowolnym odcinku kręgosłupa?

Podczas zbierania wywiadu duża część pacjentów wypowiada magiczne zdanie, które prawie codziennie pada w gabinecie. „Jak się ruszałem, to nie bolało (lub bolało mniej) przestałem się ruszać i zaczęło boleć”. Przyczyn połączenia ” Praca siedząca, a ból kręgosłupa” może być wiele, kilka z nich to:

  • utrudniony odpływ krwi ze splotów Badsona;
  • nieprawidłowy tor oddechowy;
  • osłabienie mięśni;
  • ciągła kompresja na nerwy;
  • gorsza praca narządów wewnętrznych;
  • nieprawidłowa pozycja podczas pracy przed komputerem;
  • odwodnienie krążków międzykręgowych;

Spontaniczna aktywność i niwelowanie bólu.

Dziesiątki badań pokazują, że nawet niewielka spontaniczna aktywność ruchowa może niwelować ryzyko powstawania bólu.

Dokładając do tego planowana aktywność ruchowa mamy już całkiem skuteczna broń w walce z powyższymi przyczynami powstawania bólów kręgosłupa. Do tego gwarantuje, że po godzinnym treningu na siłowni lub boisku Twój organizm podziękuje Ci. Jak to się stanie? Poczujesz moc lepszego snu, apetytu i samopoczucia. 

Prowadząc siedzący tryb życia, nasze mięśnie tracą elastyczność, siłę oraz reaktywność na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Prowadzi to do powstania dysbalansu mięśniowego przykładowo w okolicy brzucha a w konsekwencji np.gorszej stabilizacji głębokiej ciała. Powyższy mechanizm to gotowy schemat do powstania bólu pleców. 

Przykład pacjenta pracującego przed komputerem.

Przykładem takiego schematu jest pacjent, który intensywnie pracuje przed komputerem. Po kilka godzin dziennie siedzi, w ogóle nie dbając o aktywność fizyczna.

Podczas wypadu w weekend na działkę podnosi coś ciężkiego z podłogi. I… już z niej nie wstaje, bo ból uniemożliwia ruch. Dochodzi do takiej sytuacji dlatego, że niewydolne mięśnie nie są w stanie przeciwstawić się zewnętrznemu obciążeniu. Organizm broniąc się przed uszkodzeniem jakiejś struktury, blokuje dany segment kręgosłupa, co może powodować ból lub ograniczenie ruchomości.

W takiej sytuacji należy udać się do terapeuty, który wykona odpowiednie techniki przywracające elastyczność i ruch w obrębie kręgosłupa. Zaleci on również dodatkowe ćwiczenia poprawiające prace słabych ogniw w ciele, by zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: