Dlaczego dolegliwości bólowe powracają?

Balans, zdrowa dieta, regeneracyjny sen, prawidłowa postawa, aktywność fizyczna - mapa myśli.

Dlaczego dolegliwości bólowe powracają?

Przychodzimy do fizjoterapeuty zazwyczaj dopiero, jeśli dolegliwości znacznie się nasilają. Bagatelizujemy pierwsze objawy, czekając, aż “same przejdą”. Faktem jest, że niejednokrotnie właśnie tak się dzieje, gdyż ciało przyzwyczaja się do nowych warunków podyktowanych mikrourazem. Jednak nie na długo. Urazy te odzywają się jednak do nas ze zdwojoną siłą przy kolejnym silnym bodźcu lub gdy nie dbamy odpowiednio o nasz organizm.

Co może nasilać dolegliwości bólowe?

Dlaczego dolegliwości bólowe powracają?

– Postawa – nieprawidłowa postawa przez większość każdego dnia to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Przeciążamy wtedy jedne mięśnie, osłabiając inne i zaburzając równowagę.
– Aktywność fizyczna – szczególnie jej brak nie pozwala na odpowiedni drenaż i tym samym pojawiają się zastoje w naszym ciele wzmagające ból.
– Sen – nie wysypiamy się, przez co nie mamy przestrzeni na odpowiednią regenerację.
– Odżywianie – jemy w pośpiechu oraz często posiłki bezwartościowe nie dostarczając odpowiedniej ilości substancji odżywczych.
– Stres – biegamy pomiędzy pracą a domem, bez czasu na urlop i chwilę odpoczynku. Nasz układ nerwowy nie działa prawidłowo, jeśli jest przebodźcowany, a przez jego nieuwagę możemy pogłębić problemy w ciele.

Co możesz zrobić, żeby dolegliwości bólowe nie powracały?

Dlaczego dolegliwości bólowe powracają?

Wychodzimy od fizjoterapeuty czując ulgę, rozluźnienie i poprawę ogólnego samopoczucia.
Co jednak jeśli po 2 lub 3 dniach dolegliwości zaczynają powracać?
To zjawisko może być spowodowane tym, że niemal od razu po przekroczeniu progu gabinetu ponownie przyjmujemy charakterystyczną pozycję ciała.
– Wysuwamy głowę;
– zaokrąglamy plecy;
– siedzimy skuleni na kanapie nadrabiając zaległości;

Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to dla nas pozycja wygodna, do której się przyzwyczailiśmy – ale nadal niepoprawna i nie bezbólowa. Zbyt często zapominamy, że techniki manualne, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, czy zabieg nie będą miały takiego wpływu na nasze sapomopoczucie i wygląd jak codzienne dobre nawyki. Terapia pokazuje ciału kierunek do regeneracji i niwelowania bólu – mimo wszystko jest to jedynie godzina, a Twoje nawyki obciążają je lub pomagają kilkadziesiąt razy dziennie.

Zwróć na nie uwagę!

Kontroluj się!

Dlaczego dolegliwości bólowe powracają?

Problem bólu często tkwi w tym, że nie zdajemy sobie sprawy jak wygląda nasza postawa. Fizjoterapeuta opisuje jak powinny być ustawione barki, łopatki, czy kolana, ale to pacjent decyduje jak często będzie stosował się do zaleceń i kontrolował swoje ciało. Część informacji ucieka nam z głowy, inne pamiętamy połowicznie. Wszystko dlatego, że chcemy zacząć je stosować i usiłujemy sobie je wszystkie przypomnieć, dopiero kiedy ból powraca.

To już za późno!

Zaraz po wizycie usiądź i przeanalizuj zalecenia. Wprowadź je od razu, kiedy mięśnie są jeszcze rozluźnione, nie bolą i chcą przystosować się do nowych, prawidłowych warunków pracy.
– Zrób sobie zdjęcie,
– często kontroluj się w lustrze,
– naklej karteczkę z zaleceniem w widocznym miejscu,
– przypominaj sobie o poprawnych nawykach, tak często jak tylko jest to możliwe – pomóż sobie cieszyć się życiem bez bólu,
Ćwiczenia to też kontrola – lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale świadomych ciałem.
Zobaczysz, że dają dużo lepsze efekty a Ty poczujesz się z nimi lepiej!

Wyszukaj na blogu

Autorzy: