Czym jest w ogóle tendinopatia?
Czym jest i jak sobie z nim poradzić, jak samodzielnie zmniejszyć dolegliwości bólowe? O tym opowiem Wam w dzisiejszym wpisie. Jednak zacznijmy od samego początku. Tendinopatia to zapalenie ścięgna, czyli proces toczący się w obrębie włókien ścięgnistych, które budują ścięgno – element łączący staw z mięśniem. Ścięgno Achillesa jest najgrubszym oraz najbardziej wytrzymałym ścięgnem w organizmie człowieka, ale ze względu na swoją budowę i przede wszystkim – funkcję oraz lokalizację narażone jest na wiele dysfunkcji, np. urazów i przeciążeń. Urazy ścięgna Achillesa są jednymi z najczęstszych występujących w tym rejonie.
Jak objawia się zapalenie ścięgna Achillesa?
Zapaleniu ścięgna Achillesa towarzyszy miejscowy ból. Często określany jest jako tępy, ostry, miejscowy. Nasila się podczas ruchu i aktywności fizycznej. Kolejne objawy to sztywność oraz ograniczenie ruchomości. W początkowej fazie często może pojawić się obrzęk oraz tkliwość tej okolicy. W późniejszym okresie na długości ścięgna można wyczuć charakterystyczne „grudki” i zgrubienia.
Jak dochodzi do zapalania ścięgna Achillesa i jak zaprzestać dalszej progresji?
Przyczyną zapalenia może być zarówno uraz, jak i przeciążenie. Urazy najczęściej zdarzają się wśród sportowców, którzy narażeni są na szybkie starty. Przeciążenie struktury jest częściej występującą przyczyną. W ścięgnie dochodzi wtedy do wielu mikrourazów, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie w obszarze łydki.
Przyczyn, przez które dochodzi do mikrourazów, jest wiele, jednak głównie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych:
- Błędy treningowe, źle dostosowany trening – szybkie gwałtowne ruchy czy brak rozgrzewki.
- Słabo rozciągnięty mięsień brzuchaty łydki.
- Powikłania innych urazów kończyn dolnych i zbyt szybki powrót do aktywności, bez odpowiedniej fizjoterapii.
- Źle dopasowane obuwie.
- Długotrwałe powtarzanie jednej aktywności fizycznej.
Jak zapobiegać?
- zdrowy, aktywny tryb życia,
- różnorodne i funkcjonalne ćwiczenia,
- regularne rozciąganie – zwłaszcza mięśnia brzuchatego łydki,
- zmniejszenie intensywności i gwałtowności ćwiczeń,
- prawidłowe obuwie.
Autoterapia, czyli jak samodzielnie zmniejszyć dolegliwości bólowe
- Rolowanie
Za pomocą rollera znajdź najbardziej tkliwy obszar. Przytrzymaj w tym miejscu roller lekko dociskając. Po chwili przesuwaj roller wzdłuż łydki w jedną i drugą stronę, tak, żeby całość zajęła co najmniej 4 minuty. Wykonuj dwa razy dziennie. Kompresja, czyli nacisk na tkanki, spowoduje przyspieszenie przepływu krwi wraz ze składnikami odżywczymi i tlenem oraz polepszenie samego ukrwienia tkanek i przyspieszenie regeneracji. - Rozciąganie mięśnia brzuchatego łydki
Do ćwiczenia wykorzystujemy taśmę do ćwiczeń lub ręcznik. W pozycji siedzącej, mając nogę prostą w kolanie, zahaczamy taśmą o śródstopie. Zginamy stopę, kierując ją na siebie. Powinniśmy czuć rozciąganie w łydce. Utrzymujemy tę pozycję 30s. Powtarzamy ćwiczenie 3 razy, dwa razy dziennie.