Czym jest rolowanie?
Rolowanie – jak robić to dobrze?
Rolowanie to forma automasażu przy użyciu rolera. Autorozluźnianie mięśniowo-powięziowe rolką wpływa na:
– obniżenie napięcia mięśniowego,
– powoduje lepsze ukrwienie,
– lepsze odżywienie tkanek,
Za pomocą ciężaru własnego ciała naciskamy na roler i ruchami przetaczania rolujemy tkanki miękkie, powięź, mięśnie i więzadła. Takie działanie wpływa na poprawę sprężystości powięzi m.in. poprzez zwiększenie jej uwodnienia. Wpływamy również na rozluźnienie punktów spustowych (Tigger Point).
Punkt spustowy-to łatwo wyczuwalne, zgrubienie w obrębie powięzi i mięśni, które mogą powodować sztywność i ograniczenie ruchu w stawach.
Kiedy warto stosować roler?
Rolowanie – jak robić to dobrze?
Jeśli chodzi o częstotliwość użytkowania rolera, nie ma konkretnych wytycznych.
Natomiast zgodnie z zasadą: “Lepiej zapobiegać niż leczyć” warto wprowadzić regularne sesje rolowania, poprawiając ukrwienie i elastyczność mięśni. Niezależnie od rodzaju oraz intensywności aktywności fizycznej dobrze wykonać taką sesję po każdym treningu albo osobną sesję w dni nietreningowe w celu regeneracji. Jeśli czujesz nadmierne napięcie mięśniowe, dyskomfort mięśniowy, ból to idealny czas na wprowadzenie autorozluźnienia właśnie za pomocą rolera.
Jaki roler wybrać?
Rolowanie – jak robić to dobrze?
– ROLER GŁADKI
Dla tych, którzy zaczynają przygodę z rolowaniem, polecam rolkę gładką (bez wypustek) o średniej twardości (powierzchnia nie odciska się pod palcami). Jest uniwersalna i odpowiednia dla każdej grupy mięśniowej, wykorzystywana w celu rozluźnienia, uelastycznienia oraz poprawy uwodnienia powięzi.
– ROLER Z WYPUSTKAMI
Rolki karbowane odnajdują się głównie w sporcie, poprzez wypustki docierają do głębszych warstw tkanek. Takim rolerem nie zaleca się masażu kręgosłupa czy pasma biodrowo piszczelowego. Rolery typu wałek świetnie sprawdzają w dużych grupach mięśniowych np. mm kulszowo-goleniowe, natomiast jeśli chodzi o małe struktury takie jak mięśnie przykręgosłupowe czy mięśnie podpotyliczne tutaj sprawdzi się piłka do masażu tzw. Duoball.
Jak prawidłowo się rolować?
Rolowanie – jak robić to dobrze?
Uwaga!
Nie rolujemy po kościach, siniakach, ranach, złamaniach, węzłach chłonnych oraz podczas ogólnej infekcji organizmu.
Biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania, roler ma służyć jako narzędzie diagnostyczne pozwalające odkryć miejsca na ciele o zwiększonym napięciu mięśniowym. Rozpoczynając przygodę z rolowaniem, najpierw używamy średniego nacisku, odciążając tułów rękoma i stopniowo zwiększając nacisk do indywidualnego progu bólowego. Rolowanie powinno być wykonywane wolno i połączone z oddechem. Jeśli na przebiegu rolowanego mięśnia znajdziesz przykurczone miejsca, trzeba zatrzymać się na nich na kilka sekund i zaczekać aż minie dyskomfort.
Pamiętaj, że celem rolowania jest przywrócenie funkcji mięśnia, a nie sprawdzenie maksymalnej tolerancji bólu.
Pozdrawiam,
Wiola