Urodziłam – kiedy mogę zacząć biegać?
Urodziłam – kiedy mogę zacząć biegać?
To zależy … Nie ma jakiegoś okresu czasu, po którym zalecałabym wskoczyć na bieżnię.
Dlaczego? Nie podam ram czasowych. Bo to nie o upływ czasu chodzi a o regenerację i gotowość fizyczną ciała do tego rodzaju aktywności.
Kiedy zacząć przygotowania do biegania po porodzie?
Odpowiem szybko “od razu”, ale z głową.
Kluczem jest odpowiedni dobór aktywności do Twojego obecnego stanu. Kiedy jeszcze leżysz i jesteś świeżo po CC (cesarskim cięciu) to jest to już czas żeby zacząć “ćwiczyć”. Przyśpieszy to Twój powrót do zdrowia. Będą to na początku ćwiczenia oddechowe, angażujące przeponę, aktywujące mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy. W przyszłości przełoży się to na kluczową dla nas stabilizację.
Co zyskasz, jeśli zaczniesz od pracy z ćwiczeniami oddechowymi?
- Lepszą stabilizację kręgosłupa;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych;
- poprawę pracy narządów trzewnych (w przypadku zaparć, zgagi itp);
- zmniejszenie stresu;
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w tym okolic karku, ramion, klatki piersiowej, żeber, brzucha;
- lepszą pracę mięśni cylindra brzusznego;
Blizna po porodzie.
Zarówno w przypadku porodu drogami natury, gdy doszło do pęknięcia/nacięcia, jak i po CC warto od razu rozpocząć autoterapię blizny. Najlepiej, jeśli jeszcze przed porodem udasz się do specjalisty tj.trenera medycznego, czy fizjoterapeuty by powiedział, w jaki sposób pracować z blizną. Wtedy już w pierwszych godzinach/ dniach możesz przyspieszyć swój powrót do zdrowia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić to po porodzie. Przy okazji dowiesz się co konkretnie warto byłoby w Twoim przypadku zrobić, by wrócić do pełni sprawności.
Coraz częściej mówi się o pracy manualnej z blizną po porodzie czy innych operacjach. Zapomina się jednak o kluczowej kwestii, jaką jest ruch. A by przywrócić pełną funkcjonalność obszaru objętego blizną, niezbędne jest odbudowanie umiejętności wytwarzania napięcia w jej obszarze. Ważna jest tutaj odpowiednia aktywacja mięśni. Najpierw w izometrii w zakresie, który obecnie jest funkcjonalny, a następnie poszerzanie go i wprowadzanie aktywności w nieco bardziej wymagających ruchach.
Co jest mi potrzebne?
Wracając jednak do tematu biegania, bo o nim mowa.
By wrócić do niego bezpieczne po porodzie niezbędna jest odpowiednia praca cylindra brzusznego, stabilizacja spojenia łonowego i wystarczające zdolności regeneracyjne. Nie będę wspominać o takich kwestiach jak sprawne achillesy czy zdolność widzenia peryferyjnego są to kwestie istotne, jednak najczęściej ich brak nie wynika z samego porodu. Dlatego warto udać się, choć na diagnostykę do specjalisty zaraz po porodzie, by wiedzieć co w Twoim przypadku należałoby zrobić.
Twój powrót do biegania jest więc zależny od tego, w jaki sposób ogólnie zadbasz o siebie. Zadbaj o sen i odpoczynek, czyli po prostu przestrzeń na regenerację, odbudowę zasobów.
Biorąc pod uwagę powyższe składowe kluczowe będzie zbudowanie odpowiednich nawyków i systematyka w tym czasie. Bądźmy szczerzy, przecież nie masz czasu na codzienne wykonywanie 15 ćwiczeń w 3 seriach, by wrócić do sprawności.
Aby dobrze się przygotować jak i skrócić czas jaki upłynie nim wrócisz do biegania, najlepiej byłoby zrobić “przegląd” udając się do trenera medycznego/ fizjoterapeuty. Razem ustalicie plan działania w Twoim przypadku.
Pozbycie się traumy z ciała
Warto również wspomnieć, iż emocje związane z porodem jeśli był cieżki/ stresujący/ nietypowy powinny zostać zaopiekowane od strony psychologicznej oraz fizycznej. Trauma bowiem zostawia widoczne znaki w ciele fizycznym i może przekładać się na brak aktywności mięśni, występowanie bólu, problemy z regeneracją, funkcjonowanie narządów, układów, jakość snu i wiele innych. Nawet gdy wydaje się, że ze strony psychologicznej emocje zostały zaopiekowane to ciało może w dalszym ciągu odczuwać jej fizyczne skutki. Dlatego w przypadku traum również warto zgłosić się do terapeuty pracującego z emocjami od strony fizycznej, zapraszam.