Wdowi garb – czyli zgrubienie na karku.
Wdowi garb – charakterystyczne zgrubienie i wybrzuszenie w okolicy karku nazwane potocznie „wdowim garbem”, dawniej było problemem raczej osób starszych. Obecnie problem dotyka już coraz młodsze osoby, głównie kobiety. Nasza postawa ciała zmienia się wraz ze standardami życia, nawykami oraz pracą zawodową. Powstanie garbu jest spowodowane nadmiernym wysunięciem osi głowy w przód, co wywołuje stałe ułożenie mięśni z tyłu szyi w rozciągnięciu. Przez to są one słabsze, podatne na przeciążenia, dochodzi też do zaburzenia krążenia i powstawania obrzęku. Ciało stara się ten problem skompensować i wytwarza w tym obszarze więcej włókien kolagenowych oraz warstwę tłuszczu. Do powodów, dla których się tak dzieje, możemy zaliczyć:
– Wady postawy
– Nieprawidłowy tor oddychania
– Złe nawyki wynikające z korzystania z telefonu, czytania książek, wykonywania różnych prac z nadmiernie pochyloną głową w kierunku przodopochylenia
– Wady wzroku
Zanim problem estetyczny stanie się problemem poważniejszym, z towarzyszącym codziennie bólem głowy, karku i ograniczeniem ruchomości, przyjdź do gabinetu, możemy temu zaradzić.
Wdowi garb – czyli zgrubienie na karku.
Jak poradzić sobie z wdowim garbem?
Z problem „wdowiego garbu” można bardzo dobrze poradzić sobie masażem oraz ćwiczeniami. Dużo możemy osiągnąć, ale musi to być praca zespołowa z klientem. Istotna jest ocena ogólnej postawy ciała oraz praca globalna z tkankami, gdyż uwypuklenie odcinka szyjnego nie jest problemem jedynie lokalnym.
W gabinecie pracuję zatem na obszarach m.in:
– głowy
– szyi
– twarzy
– klatki piersiowej
– przepony
– grzbietu
– miednicy
– stóp
W tym przypadku bardzo istotna jest także edukacja, praca nad ergonomiczną postawą ciała, zmiana szkodliwych dla zdrowia nawyków. Istotne są także odpowiednie ćwiczenia, które pomogą otworzyć klatkę piersiową oraz wzmocnią nadmiernie rozciągnięte mięśnie szyi tylnej taśmy.
Wszystko po to, aby zlikwidować nie tylko estetyczny dla klienta problem, ale przede wszystkim funkcjonalny. Bardzo często zdarza się, że obszar karku jest dla takich osób bolesny, utrudniający z czasem normalne funkcjonowanie.
Wdowi garb – czyli zgrubienie na karku.
Ćwiczenia na wdowi garb!
Jak przeciwdziałać powstawaniu lub pogłębianiu się „wdowiego garbu” i poprawić postawę ciała? Jeśli problem Cię dotyczy, to prawdopodobnie barki będą mocno wysunięte do przodu razem z głową, plecy zaokrąglone a miednica może być w ustawieniu przodo lub tyło pochylenia.
- Zacznij od wyczucia poprawnej postawy ciała.
Stań prosto, rozluźnij barki. Wyobraź sobie sznureczek przyczepiony do czubka twojej głowy i delikatne ciągnięcie ku górze. Twoja głowa powinna się wydłużyć (w kierunku do sufitu), klatka piersiowa delikatnie unieść, barki cofnąć, a miednica ustawić w neutralnej pozycji. Nic wysiłkowego!
2. Ćwiczenie przy ścianie.
Znajdź chwilę w ciągu dnia i stań tyłem do ściany. Dociśnij tył głowy, łopatki, pośladki oraz pięty. Przytrzymaj 15 sekund. Pomaga to w ustawieniu ciała w prawidłowej osi, miednicę w neutralnym położeniu oraz wzmacnia nadmiernie rozciągnięte mięśnie szyi.
3. Wykorzystaj roller do masażu lub zwinięty w rulon większy ręcznik. Połóż go na ziemi i ułóż się tak, aby rulon był wzdłuż kręgosłupa na wysokości klatki piersiowej. Spleć ręce za głową i pozwól grawitacji rozciągnąć napięcia skumulowane w klatce. Możesz w tej pozycji wykonać oddechy, które wspomogą wyciszenie i rozluźnienie :
3 razy –> 4 sekundy wdech, 7 sekund pauza, 8 sekund wydech
Jeśli zainteresował Cię temat, to zapraszam na wizytę do gabinetu, gdzie pomogę Ci odzyskać zdrowie i urodę.