ANEMIA – co powinno cię zaniepokoić?

ANEMIA – co powinno cię zaniepokoić?

ANEMIA – co powinno cię zaniepokoić?

ANEMIA to stan, w którym dochodzi do obniżenia stężenia hemoglobiny w surowicy krwi, poniżej określonego poziomu. To prowadzi w konsekwencji do niedotlenienia tkanek organizmu, stąd nie warto jej bagatelizować!
Często początki ANEMII są niewinne, mylone z objawami zwykłego przemęczenia .

Zaczyna się od uczucia senności, szybszej męczliwości, przyspieszonej pracy serca, rozdrażnienia, problemów z koncentracją, zaburzeniami snu czy częstego bólu głowy. Jeśli jesteś na co dzień aktywny, zauważysz także spadek siły mięśniowej, wytrzymałości, coraz „gorszą” wydolność.

W kolejnych etapach mogą pojawić się mroczki przed oczami, bladość skóry, pękanie kącików ust, wypadanie włosów czy uczucie zimna. Natomiast są to objawy, które mogą świadczyć już o poważnie rozwiniętych niedoborach, stąd tak ważne jest WYKONYWANIE BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH!

Jeśli chcesz zapobiegać, a nie leczyć-koniecznie zdrowo się odżywiaj i badaj regularnie!

Bo leczenie anemii to proces długofalowy, który może trwać kilka miesięcy, zanim odzyskasz siły w pełni.

Jakie badania warto wykonać, jeśli odczuwasz objawy anemii?

ANEMIA – co powinno cię zaniepokoić?

1. MORFOLOGIA -> anemia wiąże się z wyraźnymi zmianami już w samej morfologii jak np. spadkiem hematokrytu (czyli procentowej zawartości krwinek czerwonych), zmniejszeniem ilości, a także objętości erytrocytów czy spadkiem średniego stężenia hemoglobiny w krwince i surowicy
2. ŻELAZO, ale UWAGA! Właściwy poziom żelaza we krwi nie oznacza, że organizm ma wystarczającą ilość tego składnika! U niektórych osób występuje UTAJONY NIEDOBÓR ŻELAZA. W tym przypadku organizm posiada żelazo tylko na bieżące potrzeby, ale nie posiada jego rezerw.
3. Dlatego, jeśli występują u Ciebie objawy anemii -> rozszerz diagnostykę o FERRYTYNĘ. Ferrytyna magazynuje żelazo.
4. WITAMINA B12 oraz KWAS FOLIOWY

Jeśli niski poziom żelaza czy anemia często powracają, warto rozszerzyć diagnostykę o TRANSFERYNĘ, TIBC, a także znaleźć przyczynę jej częstych niedoborów w tym celu warto skonsultować się z lekarzem (być może konieczna będzie gastroskopia, wykonanie testów na Helicobacter pylorii czy wizyta u hematologa)!

Zdiagnozowano u Ciebie niedobór żelaza / anemię?

ANEMIA – co powinno cię zaniepokoić?

W przypadku zdiagnozowanych niedoborów żelaza warto zadbać nie tylko o to, aby Twoje posiłki obfitowały w jego dodatek, ale także
POPRAWIĆ WCHŁANIANIE żelaza z posiłków.

Jak to więc zrobić?

– Nie popijaj posiłku bogatego w żelazo kawą, herbatą czy winem zawierającymi taniny i polifenole. W zamian sięgnij po wodę z cytryną lub sok pomarańczowy.

– Zamiast grubej kaszy lub pełnoziarnistego makaronu do obiadu z dobrym źródłem żelaza, użyj też czasem ziemniaków. Zawierają one mniej błonnika pokarmowego i witaminę C poprawiającą wchłanianie żelaza.

– Namaczaj strączki (kaszę gryczaną niepalona także!), obniży to zawartość kwasu fitynowego w tych produktach.

– Do potraw bogatych w żelazo warto zjeść bogatą w witaminę C surówkę np. z kiszonej kapusty bądź posypać danie obficie natką pietruszki.

– W ramach deseru zaraz po głównym posiłku zamiast kawałka ciasta czy batonika-zjedz owoce bogate w witaminę C takie jak truskawki, pomarańczę czy kiwi.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: