Bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki – czym są?
I czy one naprawdę muszą być bolesne?
Większość z nas, kobiet, doświadcza bolesnych miesiączek. Już od jakiegoś czasu wzrasta edukacja na ten temat i powoli oczywistym jest, że okres NIE POWINIEN BOLEĆ.
Dlaczego się tak dzieje? Jakie są czynniki wpływające na ten uciążliwy ból? Podzieliłam to na 4 najważniejsze punkty:
- Skurcze macicy: są naturalną reakcją organizmu na usuwanie wyściółki macicy(endometrium) podczas miesiączki. Silne skurcze i dodatkowo napięte więzadła macicy mogą powodować ból-zarówno w podbrzuszu, jak i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
- Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne: Nieprawidłowy tor oddychania, problemy znarządami wewnętrznymi, takimi jak np. jelita, wątroba, przepona, żołądek… – wszystko to może powodować wzrost ciśnienia sródbrzusznego, które ma istotny wpływ na bóle brzucha, podbrzusza, kręgosłupa.
- Zaburzenia układu rozrodczego: Endometrioza, mięśniaki macicy czy przewlekłe infekcje układu moczowo-płciowego – to przykłady, które mogą miećkorelację z bólem. Pamiętajcie jednak, że to, że zdiagnozowano u Was endometriozę, nie znaczy, że jesteście do końca życia „skazane na ból”.
- Tryb życia: dużo stresu, brak aktywności fizycznej. Ponad to; cukier i ogólnieniezdrowa dieta, palenie, zbyt dużo kofeiny – uwalniają komórki prozapalne, które mogą „dokładać” Wam bólu.
Na pewno do problemu trzeba podejść całościowo – kluczem jest szczegółowy wywiad, badanie i indywidualny plan terapii. Naprawdę jest wiele sposobów jak poprawić samopoczucie.
4 TIPY na pomoc podczas bolesnych miesiączek
- Odpowiednia aktywność fizyczna – koliste ruchy miednicą, odpowiednie pozycje (super sprawdzają się niektóre pozycje jogowe! 🧘 ), rolowanie, rozciąganie. Jeśli nie lubisz ćwiczyć, znajdź taką aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność-równie dobrze może to być dłuższy spacer, jazda na rowerze czy basen.
- Ciepło – najlepiej wykorzystać termofor lub zrobić gorącą kąpiel
- Zwróć uwagę na dietę: skup się na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych… Unikaj tłustych, smażonych i przetworzonych pokarmów, które zwiększają stan zapalny
- Medytacja; głębokie oddychanie i wszelkie techniki relaksacyjne jako dodatkowy aspekt 😉
Pamiętajcie, że każdy organizm jest inny-próbujcie i zobaczcie, co daje najlepsze efekty. To „pierwsza pomoc” w bolesnych miesiączkach, nie da długotrwałego efektu, ale zawsze może zmniejszyć dolegliwości bólowe.
KINESIOTAPING w bólach menstruacyjnych
Kontynuując pomoc doraźną podczas bolesnych okresów-dziś wypróbuj tejpy. Jedna z dodatkowych rzeczy podczas terapii, które pacjentki mogą wykonywać same w domu.
Krótka i mam nadzieje prosta instrukcja dla Was;
- Przygotuj skórę-obszar dolnej części brzucha jest czysty i suchy-żadnych kremów, olejków, balsamów.
- Odmierz długość plastra —> długość przedramienia lub odległość pomiędzy kolcami biodrowymi (najbardziej wystające punkty w okolicy miednicy).
- Naciągnij środek tejpa na 20-30% i naklej w okolicy podbrzusza. To samo zrób z drugim plastrem, zaczynając od pępka i kierując się w dół. Boki, za które trzymasz, zostaw bez rozciągnięcia.
Taping może być kolejnym narzędziem w łagodzeniu bolesnych miesiączek, ale żeby zobaczyć trwały efekt potrzeba trochę więcej pracy i zmiany niektórych nawyków. ;)Dajcie znać czy aplikacja Wam pomogła.