Bolesne miesiączki

Kobieta tłumacząca w jaki sposób radzić sobie z bolesnymi miesiączkami.

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki – czym są?

I czy one naprawdę muszą być bolesne?
Większość z nas, kobiet, doświadcza bolesnych miesiączek. Już od jakiegoś czasu wzrasta edukacja na ten temat i powoli oczywistym jest, że okres NIE POWINIEN BOLEĆ.

Dlaczego się tak dzieje? Jakie są czynniki wpływające na ten uciążliwy ból? Podzieliłam to na 4 najważniejsze punkty:

 1. Skurcze macicy: są naturalną reakcją organizmu na usuwanie wyściółki macicy(endometrium) podczas miesiączki. Silne skurcze i dodatkowo napięte więzadła macicy mogą powodować ból-zarówno w podbrzuszu, jak i w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
 2. Zwiększone ciśnienie śródbrzuszne: Nieprawidłowy tor oddychania, problemy znarządami wewnętrznymi, takimi jak np. jelita, wątroba, przepona, żołądek… – wszystko to może powodować wzrost ciśnienia sródbrzusznego, które ma istotny wpływ na bóle brzucha, podbrzusza, kręgosłupa.
 3. Zaburzenia układu rozrodczego: Endometrioza, mięśniaki macicy czy przewlekłe infekcje układu moczowo-płciowego – to przykłady, które mogą miećkorelację z bólem. Pamiętajcie jednak, że to, że zdiagnozowano u Was endometriozę, nie znaczy, że jesteście do końca życia „skazane na ból”. 
 4. Tryb życia: dużo stresu, brak aktywności fizycznej. Ponad to; cukier i ogólnieniezdrowa dieta, palenie, zbyt dużo kofeiny – uwalniają komórki prozapalne, które mogą „dokładać” Wam bólu.
  Na pewno do problemu trzeba podejść całościowo – kluczem jest szczegółowy wywiad, badanie i indywidualny plan terapii. Naprawdę jest wiele sposobów jak poprawić samopoczucie.

4 TIPY na pomoc podczas bolesnych miesiączek

 • Odpowiednia aktywność fizyczna – koliste ruchy miednicą, odpowiednie pozycje (super sprawdzają się niektóre pozycje jogowe! ? ), rolowanie, rozciąganie. Jeśli nie lubisz ćwiczyć, znajdź taką aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność-równie dobrze może to być dłuższy spacer, jazda na rowerze czy basen.
 • Ciepło – najlepiej wykorzystać termofor lub zrobić gorącą kąpiel
 • Zwróć uwagę na dietę: skup się na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych… Unikaj tłustych, smażonych i przetworzonych pokarmów, które zwiększają stan zapalny
 • Medytacja; głębokie oddychanie i wszelkie techniki relaksacyjne jako dodatkowy aspekt 😉

Pamiętajcie, że każdy organizm jest inny-próbujcie i zobaczcie, co daje najlepsze efekty. To „pierwsza pomoc” w bolesnych miesiączkach, nie da długotrwałego efektu, ale zawsze może zmniejszyć dolegliwości bólowe.

KINESIOTAPING w bólach menstruacyjnych

Kontynuując pomoc doraźną podczas bolesnych okresów-dziś wypróbuj tejpy. Jedna z dodatkowych rzeczy podczas terapii, które pacjentki mogą wykonywać same w domu.
Krótka i mam nadzieje prosta instrukcja dla Was;

 1. Przygotuj skórę-obszar dolnej części brzucha jest czysty i suchy-żadnych kremów, olejków, balsamów.
 2. Odmierz długość plastra —> długość przedramienia lub odległość pomiędzy kolcami biodrowymi (najbardziej wystające punkty w okolicy miednicy).
 3. Naciągnij środek tejpa na 20-30% i naklej w okolicy podbrzusza. To samo zrób z drugim plastrem, zaczynając od pępka i kierując się w dół. Boki, za które trzymasz, zostaw bez rozciągnięcia.

Taping może być kolejnym narzędziem w łagodzeniu bolesnych miesiączek, ale żeby zobaczyć trwały efekt potrzeba trochę więcej pracy i zmiany niektórych nawyków. ;)Dajcie znać czy aplikacja Wam pomogła.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: