Zależności ciała.

Fizjoterapeuta analizujący czaszkę pod względem wpływu zależności w ciele.

Zależności ciała.

Zależności ciała.

Ciekawe zależności naszego skomplikowanego organizmu podane w przystępny sposób dla pacjenta. Zrozum swój organizm! Zapraszam do lektury :).

Otwory czaszki umożliwiają przejście nerwów, naczyń krwionośnych i żył. Skupimy się dzisiaj na dwóch z nich:

1. Otwór wielki zawiera rdzeń przedłużony wraz z workiem oponowym, tętnice kręgowe, tętnice rdzeniowe i gałęzie rdzeniowe nerwu dodatkowego.

2. Przez otwór szyjny przechodzi nerw błędny, nerw dodatkowy, żyłą szyjna wewnętrzna, tętnica oponowa, zatoka skalista dolna i nerw językowo-gardłowy.

Okej, ale co to oznacza w praktyce? To, że np. Twój ból głowy lub zawroty głowy mogą być powiązane z napięciem tkanek w tym rejonie, z uwagi na kompresje tętnic kręgowych. Podwyższone napięcie w tym miejscu może wpływać także na pracę Twojego autonomicznego układu nerwowego poprzez nerw błędny, który pełni w nim kluczową rolę. Może to skutkować problemami w obszarze układu pokarmowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, pogorszeniem zdolności organizmu do walki ze stanami zapalnymi, problemami ze snem, regeneracją i wiele innych.

A może Twój wiecznie spięty kark i plecy w odcinku piersiowym są spowodowane tym, że nerw dodatkowy, który unerwia mięsień czworoboczny potrzebuje więcej luzu w obszarze wspomnianych otworów?

Praca na mięśniach podpotylicznych.

W pracy nad okolicą czaszki skupiamy się na wszystkich warstwach mięśni, ale szczególną uwagę niezmiernie często poświęcamy głęboko leżącej grupie mięśni podpotylicznych. Przyczepiają się od podstawy czaszki do pierwszego i drugiego kręgu w odcinku szyjnym. Kiedy wysuwasz głowę do przodu, a Twoja szyja zaczyna przypominać szyję żółwia, mięśnie podpotyliczne ulegają skróceniu. W praktyce działamy z tym obszarem poprzez techniki manualne, a także autoterapię, ćwiczenia i edukację w zakresie optymalnej postawy.

Praca z mięśniami podpotylicznymi może być szczególnie przydatna w przypadku problemów zdrowotnych związanych we wspomnianym wcześniej nerwem błędnym, takimi jak:

  • choroby autoimmunologiczne/stany zapalne;
  • zgaga;
  • wzdęcia/zaparcia;
  • problemy z oddychaniem, w tym astma;
  • bóle głowy i migreny;
  • zawroty głowy i problemy z równowagą;
  • problemy ze snem/regeneracją;
  • zaburzenia rytmu serca.

Od otworów czaszki, poprzez małe niepozorne mięśnie z tyłu głowy, aż do problemów gastrycznych, czy chorób zapalnych? Anatomia i fizjologia są niesamowite, czyż nie?

Anatomia i fizjologia w fizjoterapii.

Nieco wyżej dowiedziałeś się przydatnych informacji, które pozwolą Tobie jako pacjentowi zrozumieć, dlaczego pracujemy w danym obszarze w kontekście rozmaitych problemów, często takich, których w ogóle nie powiązałbyś z daną okolicą.

No bo jak to? Napięcie mięśni szyi ma wpływać na moje problemy gastryczne, regenerację czy chorobę autoimmunologiczną?

Teraz już wiesz, dlaczego fizjoterapeuci uczą się anatomii i fizjologii, ponieważ są one podstawą ich pracy. Anatomia to nauka o strukturze ciała ludzkiego, a fizjologia to nauka o funkcjonowaniu ciała ludzkiego. Bez wiedzy na temat anatomii i fizjologii, fizjoterapeuta nie miałby podstawowej wiedzy o ciele ludzkim i nie mógłby zrozumieć, jak jego poszczególne części funkcjonują, jakie są wzajemne zależności między nimi i jak wpływać na nie w celu poprawy zdrowia pacjenta.

W organizmie człowieka wszystko jest ze sobą powiązane. Układy i narządy ciała łączą się ze sobą, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu jako całości. Z tego powodu wiedza na temat anatomii i fizjologii jest niezbędna dla fizjoterapeuty, aby zrozumieć, jak różne części ciała funkcjonują i jak wpływać na nie w celu uzyskania najlepszych wyników terapeutycznych.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: