Cellulit – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Cellulit – czym jest i jak sobie z nim radzić? Cellulit – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Początki cellulitu …

Temat cellulitu jest gorący w okresie letnim. W sklepach pojawiają się magiczne balsamy, okłady, tabletki, wszystko po to, aby pozbyć się znienawidzonej „pomarańczowej skórki”.
Spokojnie, zanim ruszysz do sklepu po cudowny specyfik, najpierw chcę wyjaśnić parę kwestii, bo wokół tematu jest trochę nieścisłości.

Pojęcie cellulitu pojawiło się pierwszy raz w 1968r. na łamach Vouge, tytułem:
„Cellulit, nowe określenie tłuszczu, którego wcześniej nie można się było pozbyć”.
Od tego czasu branża kosmetyczna prześciga się w produkcji coraz bardziej innowacyjnych produktów mający ów problem zlikwidować, a jej wartość jest gigantyczna.

Czym jest cellulit?

To określenie na nierównomiernie ułożoną tkankę tłuszczową, która pojawia się w okolicach ud, na pośladkach lub ramionach, najczęściej u kobiet. Panie mają naturalnie większą ilość tkanki tłuszczowej, od 6 do 12% w porównaniu do mężczyzn. Tkanka ta jest ułożona głównie podskórnie, a u mężczyzn jest jej więcej w okolicach brzucha.

Za nierównomierny wygląd tkanki w głównej mierze odpowiada nie sama ilość tkanki tłuszczowej, a jakość tkanki łącznej-powięzi. Powięź to struktura, która jak siatka oplata całe nasze ciało. Chroni mięśnie m.in. przed uszkodzeniami, wspomaga płynność ruchu. Jeśli powięź jest w złej kondycji, jest nadmiernie napięta, źle odżywiona i odwodniona to komórki tłuszczowe w tych okolicach będą widoczne w postaci wciągnięć skóry, nierówności, fali. Zwróćmy uwagę, że cellulit pojawia się także u szczupłych i wysportowanych kobiet, które mają niższą zawartość tkanki tłuszczowej, więc nie jest to problem związany z otyłością.

Jak zadbać o to, aby cellulit był mniej widoczny?

  • Pij odpowiednią ilość płynów, zwiększy to elastyczność powięzi i zmniejszy ilość zastojów limfy w ciele.
  • Postaw na aktywność fizyczną i znajdź sport, który sprawia Ci radość – będzie to większa motywacja!
    Ruch poprawi krążenie, zwiększy przesuwalność tkanki powięziowej względem reszty struktur oraz pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Korzystaj regularnie z masaży, które uelastycznią i ujędrnią skórę. Najlepiej sprawdzają się masaż tkanek głębokich w połączeniu z bańką próżniową. Znacznie poprawi to kondycję i strukturę powięzi, usprawni przepływ limfy oraz usunie złogi zapalne.
  • W domu korzystaj z rollera do rolowania mięśni ud oraz pośladków.
    To doskonale poprawia mikrokrążenie i uelastyczni strukturę powięzi.
  • Usprawniaj także krążenie masażami szczotką na sucho.
  • Unikaj palenia tytoniu, ogranicz spożywanie alkoholu i słodkich napojów oraz soków. Zadbaj by twój sposób żywienia był zdrowy, różnorodny i bogaty w mało przetworzone produkty.

Pamiętaj, że można wpłynąć na intensywność widoczności cellulitu, ale występuje on powszechnie u 80-92% kobiet właśnie ze względów głównie fizjologicznych. Dlatego starajmy się żyć zdrowo aktywnie i nie dokładajmy sobie kompleksów przez coś, co jest po prostu naturalną cechą ciała.

Autorzy:

team-img
Barbara Tynka
masażystka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *