W stresowych sytuacjach przyspiesza nasze bicie serca, wzrasta tętno, czujemy pobudzenie i gotowość do akcji. Do pewnego stopnia jest to potrzebne i zdrowe. Jednak, kiedy przekroczymy pewną granicę (stresu będzie zbyt dużo lub będzie trwał zbyt długo), organizm zacznie dawać nieprzyjemne sygnały. Każdy dłuższy stres zostawia po sobie ślad w ciele. Napięte, uniesione barki, pochylona (jakby zmęczona) postawa ciała, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, ból głowy. Nie tyczy się to tylko obecnych i ostatnich stresowych sytuacji. Twoje ciągle napięte barki mogą być powodowane przeżyciami z przeszłości, nawet do wielu lat wstecz…
Terapia psychosomatyczna
W Polsce terapia psychosomatyczna to wciąż nisza. Mało osób wie, że jesteśmy w stanie manualnie pracować i uwalniać emocje uwięzione w ciele. Jest to bardzo subtelna praca. Pozwala zniwelować zgromadzone napięcia i uporać się z powiązanym z nim bólem, który bardzo często pojawił się ‘znikąd’. Jeśli masz w życiu dużo stresu, jesteś wybuchowy, łatwo wprowadzić Cię z równowagi lub pojawił się jakiś ból nieznanego pochodzenia. Warto popracować z układem nerwowym i napięciem w ciele.
Jak emocje wpływają na ciało?
To, że emocje wpływają na nasze ciało i funkcjonowanie, staje się coraz bardziej oczywiste. Wiele osób widzi już zależność pomiędzy stresem, a np. spiętą szyją. Jednak wciąż brakuje zrozumienia setek pozostałych zmian i zależności! Pozytywne emocje sprzyjają dobremu samopoczuciu psychicznemu i zdrowiu fizycznemu. Radość, śmiech, zadowolenie, relaks. Gdy odczuwamy tego rodzaju emocje, w ciele dochodzi do równie pozytywnych procesów takich, jak: regeneracja układu nerwowego czy obniżenie ciśnienia krwi. Negatywne emocje, które coraz częściej dominują w naszym życiu, mogą natomiast prowadzić do wystąpienia realnego bólu. Długotrwałe oddziaływanie stresu czy smutku powoduje zwiększenie m.in. ilości hormonów stresu oraz napięcia mięśniowego. Konsekwencją tego może być ból i problemy związane z podniesieniem poziomu cukru (w konsekwencji cukrzycy typu 2) lub wzrostu ciśnienia krwi.
Jak najczęściej objawiają się problemy emocjonalne?
Osoby odczuwające tzw. bóle psychosomatyczne często błądzą między specjalistami. Szukają kolejnych rozwiązań swojego problemu, który w mniejszym lub w większym stopniu wciąż występuje. Podczas gdy powód bólu często nie tkwi w ciele, ale w głowie/emocjach. Jak zatem najczęściej objawiają się problemy emocjonalne? Moglibyśmy długo wymieniać, ale do głównych należą:
- bóle i zawroty głowy, również migreny,
- ból zębów, zaciskanie, bruksizm,
- problemy żołądkowo-gastryczne,
- bóle mięśni i stawów,
- ból szyi, karku, obręczy barkowej,
- bóle brzucha.
Nie da się cały czas działać na pełnych obrotach!
Cały czas docierają do nas informacje wpływające na nasze samopoczucie. Warto zwolnić, zastanowić się nad swoimi doznaniami. Przyjąć bardziej pozytywny stosunek do siebie, swojego życia i otaczających nas ludzi. Wprowadzić profilaktyczne zmiany, które zapewnią nam szczęśliwsze dni. W jaki sposób to zrobić? Można do tego wykorzystać medytację, saunę, przyjemną kąpiel czy masaż. Oddanie się swojemu hobby czy wyjście ze znajomymi to także dobre rozwiązanie. Dobrym wyjściem jest też odcięcie się od bodźców i skupienie swojej uwagi np. na oddechu i tym, co czujemy w naszym ciele. Wypoczynek i relaks mają wielką skuteczność. Przeznaczenie na to nawet kilku/kilkunastu minut dziennie dla wielu osób już jest wyzwanie, a jednocześnie Game Changerem.
Tempo życia a układ nerwowy
Pamiętajmy, że z roku na rok szybkość życia przyśpiesza! Ogromny przepływ informacji, stres, niekorzystne warunki środowiskowe, przepracowanie, problemy i konflikty osobiste są przyczyną przeciążenia emocjonalnego. To z kolei niekiedy prowadzi do zaburzeń układu nerwowego – nerwic. Nerwica jest jedną z najczęstszych chorób neuropsychiatrycznych naszych czasów i może wystąpić u KAŻDEGO, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia i „zdrowego” stylu życia.
Jakie objawy charakteryzują nerwicę?
- niezdecydowanie,
- problemy z komunikacją,
- niechęć/ apatia,
- chroniczny lęk,
- nieadekwatna samoocena,
- niepokój.
Często pojawiają się także objawy fizyczne:
- bóle głowy,
- bóle serca,
- zmęczenie,
- pocenie się,
- zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- problemy ze snem,
- brak apetyt,
- problemy gastryczne.
Czy emocje mogą być elementem pracy w gabinecie?
Problem wydaje się i faktycznie jest bardzo złożony, wymaga pracy na wielu płaszczyznach. Za kluczowe zawsze uważamy wyeliminowanie pierwotnej przyczyny problemu i jej pochodnych. To też robię od gabinetowej strony. Poszukuję dysfunkcji leżącej u podstaw choroby. Po jej wyeliminowaniu pacjent czuje się lepiej, jest bardziej zrelaksowany, a jego stan emocjonalny się stabilizuje. Taka praca prowadzi do sprawnego funkcjonowania tkanki mózgowej, a więc również naszego samopoczucia. Równie ważne jest usunięcie napięć powstałych w tkankach, które wynikają z ciągłego przeciążenia emocjonalnego. Dzięki temu wszystkie narządy wewnętrzne mogą normalnie funkcjonować, a my możemy ponownie zacząć cieszyć się życiem.