Dręczy Cię ból szyi, karku? Sprawdź, co można z tym zrobić!

Mężczyzna i kobieta stojący obok szkieletu w gabinecie fizjoterapii.

Często boli Cię szyja? Mam dla Ciebie kilka przykładowych przyczyn Twojego problemu:

1. Oczy

Mięśnie poruszające gałką oczną są odruchowo powiązane z grupą małych, choć niezwykle ważnych mięśni podpotylicznych, które znajdują się z tyłu czaszki. Każdy ruch oczu powoduje zmianę ich napięcia. Intensywna praca przed monitorem, jak również nieprawidłowo skorygowane bądź nieskorygowane wady wzroku, mogą skutkować przeciążeniem tego obszaru. W konsekwencji może to prowadzić do bólów szyi, a także głowy.

2. Ustawienie głowy

Warto zwrócić również uwagę na ustawienie naszej głowy podczas pracy przed komputerem. Czy Twoja głowa jest wysunięta w przód, a szyja przypomina szyję żółwia? Jest to tak zwane ustawienie głowy w protrakcji. Prowadzi to do zniesienia lordozy szyjnej, przeciążenia mięśni podpotylicznych, nadmiernego napięcia mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych i mięśni pochyłych. Skutkiem może być nie tylko ból i sztywność odcinka szyjnego, a także wspomniane wcześniej bóle głowy. Napięcia w obszarze mięśni pochyłych  mogą powodować dolegliwości w kończynach górnych jak np. bóle barków, łokci, mrowienia i drętwienia całych kończyn, bądź dłoni.

3. Problem od dawna

A może przyczyna bólu szyi leży w innym miejscu Twojego ciała?  Każda z sytuacji traumatycznych dla naszych tkanek, jak stary uraz lub blizna, może spowodować, że układ nerwowy będzie nieprawidłowo angażował odległe struktury. Dla przykładu upadek na pośladki bądź blizna na brzuchu mogą skutkować nieprawidłową pracą odcinka szyjnego nawet po wielu latach od zdarzenia.

Najlepsza pozycja to każda następna.

Zasada głosi, że „Najlepsza pozycja to każda następna” i zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Jednak przychodzi taki dzień, że możemy sobie gadać i pseudointelektualizować, że postawa stojąca, że więcej ruchu i wgl. praca za biurkiem jest beee… No ale jest taki dzień, gdzie mamy deadline do 17:00 i masz głęboko w czterech literach to, że coś źle wpływa na Twoje zdrowie w czasie pracy… bo do cholery musisz się wyrobić z projektem! Dlatego w tym tygodniu podejdziemy do tego z innej strony. MODYFIKACJI STANOWISKA PRACY!

Problemem polega na tym, że wraz z rozwojem techniki zapomnieliśmy o podstawach ergonomii.To, że komputery są teraz małe, lekkie i wygodne, oraz że mieszczą się do plecaka, jest fantastyczne. Jednocześnie to właśnie przez laptopy nasza postawa za biurkiem diametralnie się zmieniła. Ma to duże przełożenie na fakt, iż, ekran laptopa jest dużo niżej. Odruchowo nasza postawa się zamyka, głowa pochyla w przód i w dół, a po pewnym czasie wisi. To z kolei generuje dodatkowe napięcie w obrębie szyi, głowy i barków co w konsekwencji może doprowadzić do tak bardzo niechcianego Bólu! Zauważ, że w wielu urzędach, gdzie wciąż są monitory i komputery stacjonarne, są one ustawione dużo wyżej, mniej więcej na wysokości oczu. To tutaj mamy główny punkt dzisiejszego zadania!

Zmodyfikuj swoje stanowisko pracy.

Spróbuj zmodyfikować swoje stanowisko pracy. Na zdjęciu karton po bananach nie jest jeszcze idealny, chętnie pod laptopa podłożyłbym coś jeszcze. Aczkolwiek jak widzisz, mój wzrok nie jest skierowany już tak mocno w dół. Przez co moja szyja układa się już w całkowicie innej pozycji. Więc jeśli chcesz zaoszczędzić na fizjoterapeucie w tym miesiącu, zainwestuj w to, gdzie pracujesz. Zestaw jak na zdjęciu kosztował mnie jakieś hmm… 20zł.? Klawiatura bezprzewodowa z AliExpress + karton po bananach z biedry. Brakuje mi jeszcze myszki, ale zakładam, że nie kosztowałaby dużo więcej niż klawiatura. Podstawowy zestaw nie powinien Cię kosztować więcej niż 100-200 zł za dobrej jakości sprzęt. Poniżej wklejam linki do myszki i klawiatury, które myślę, że mają dobry stosunek ceny do jakości. UWAGA! Sprawdź w domu lub zapytaj znajomych, czy nie mają gdzieś starej klawiatury po komputerze stacjonarnym. Może końcu się przyda, zamiast się kurzyć „na wszelki wypadek”.

Pozbądź się bólu karku w minutę!

Czujesz dyskomfort w okolicy karku? Szybki fix. Czyli pomóż sobie w minutkę. Jednym z częstych obszarów gromadzenia się napięć jest obszar tuż powyżej kąta górnego łopatki. W jaki sposób rozluźnić tę okolicę? Wystarczy zwykła piłeczka do tenisa. Pamiętaj by nie „jeździć” piłeczką po samym kręgosłupie!

Ćw. 1

Umieść piłeczkę między Tobą a ścianą/podłogą tuż nad łopatką, a dokładniej nad jej końcem przyśrodkowym. Delikatnie dociśnij ciało do piłeczki. Następnie przeroluj piłeczką mięsień od dołu do góry powolnymi ruchami, starając się rozmasować napięte miejsca. Zrób to, omijając kręgosłup. Czynność powtórz kilkakronie, zatrzymując się w miejscach bolących bardziej tak, jakbyś próbował/probowała je rozmasować.

Ćw. 1

Ćw. 2

A może problemem są napięcia w przedniej części szyi? Ułóż dłonie na mostku. „Zatop” się delikatnie w tkanki z jednoczesnym zgięciem głowy w dół (Krok 1). Ręce zostają w tym miejscu, a Ty odciągnij głowę do góry. Wykonaj ten ruch powoli, zostań w tej pozycji i oddychaj swobodnie (Krok 2). Poczekaj ok minutki do dwóch, powinno zrobić się luźniej.

Ćw. 2 – Krok 1
Ćw. 2 – Krok 2

Ćw. 3

A może by tak przeciwdziałać napięciom postaw na systematyczne, codzienne działanie? STOS, czyli symetryczno-toniczny-odruch-szyjny. Zacznij od pozycji ze stopami w zgięciu grzbietowym, zgiętymi kolanami, zgięciu w biodrze i głową zadartą do góry (Krok 1). Wytrzymaj w tej pozycji 6 sekund. Następnie przejdź do pozycji przeciwnej. Czyli stopy w zgięciu podeszwowym, kolana i biodra wyprostowane a głowa spuszczona w dół (Krok 2). Ponownie przytrzymaj pozycję 6 sekund. Całość powtórz 6 razy.

Ćw. 3 – Krok 1
Ćw. 3 – Krok 2

Jeśli ćwiczenia i porady nie przynoszą spodziewanych efektów, to zapraszamy do kontaktu. Sprawdzimy, co powoduje sztywność i ból Twojej szyi. Postaramy się rozwiązać wszelkie źródła Twoich problemów i pozbyć się przykrych dolegliwości!

Wyszukaj na blogu

Autorzy: