Kiedy po porodzie można wrócić do aktywności fizycznej?

Wysportowana kobieta trzymająca torbę sportową Nike w Krakowie.

Powrót do treningów siłowych lub zajęć fitness sprzed ciąży marzy się wielu młodym mamom. Kobietom często wydaje się, że koniec połogu to dobry moment, aby wrócić do aktywności fizycznej i tak zwanej formy po porodzie. Nic bardziej mylnego! Nawet zdrowa fizjologiczna ciąża i poród bez powikłań uniemożliwiają natychmiastowy powrót do takiej samej aktywności fizycznej jak wcześniej. W ciąży ciało kobiety zmienia się przez 9 miesięcy. W tym czasie hormony rozluźniają tkanki i połączenia stawowe. Powoduje to, że po porodzie ciało jest bardziej podatne na zmiany. Mówiąc o zmianach mamy na myśli także przeciążenia i kontuzje.

Zbyt szybki powrót do nieodpowiednich treningów i za dużych obciążeń może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może to prowadzić do wielu dolegliwości takich jak:
• Nietrzymanie moczu, gazów, stolca,
• Rozstępu mięśnia prostego brzucha,
• Przepukliny,
• Obniżenia narządów miednicy mniejszej,
• Bólu kręgosłupa.

Nie polecam robić tego, na co ciało nie jest gotowe. Aby powrót do aktywności fizycznej był bezpieczny, należy zadbać o kilka aspektów. Między innymi o przywrócenie prawidłowej postawy ciała, funkcji mięśni oraz reedukacje wzorców ruchowych. Następnie stopniowo zwiększać intensywność treningów. To nie waga powinna być celem, ale zdrowe i sprawne ciało, które odwdzięczy się również wyglądem. Po porodzie warto umówić się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podczas spotkania sprawdzi stan Twoich mięśni głębokich, oddech, postawę ciała oraz dno miednicy. Zaleci także odpowiednie ćwiczenia, aby bezpiecznie wrócić do ulubionych aktywności!

Pozdrawiam, Aneta Ziaja

Wyszukaj na blogu

Autorzy: