Owoce i warzywa zimą – na co zwracać uwagę?

Kobieta trzymająca torbę zielonego groszku w Krakowie.

Wszyscy doskonale wiemy, że warzywa i owoce to nieodłączny element zdrowej diety. Gorzej jest tylko z wprowadzeniem tego w życie, zwłaszcza w okresie zimowym. Umówmy się, latem jest prościej. Mamy soczyste pomidory, ogórki pełne smaku, truskawki czy czereśnie. Ślinka cieknie na sam ich widok czy wspomnienie. Buraki czy pietruszka nie wywołują u nas już takich samych reakcji. Zimą brakuje nam przede wszystkim świeżych zielonych warzyw. Mamy jednak spory wybór warzyw/sałat paczkowanych i to jest w porządku, ale jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić swoją uwagę. Pamiętaj, że:

  • Należy je umyć pod bieżącą wodą! Nawet jeśli na etykiecie widnieje napis „MYTE” czy „GOTOWE DO SPOŻYCIA”! Jak wskazują badania, na wielu paczkowanych sałatach można znaleźć bakterie kałowe, nawet jeśli sałata była dobrze przechowywana.
  • Worki foliowe zapewniają liściom sałaty środowisko wilgotne i beztlenowe, co wpływa na szybkie namnażanie bakterii. Zwłaszcza w przypadku liści ciętych, które uwalniają soki.
  • Wybieraj zawsze to opakowanie, które nie jest już zaparowane, a liście przemoczone. Po zakupie od razu wypakuj liście z foli. Pamiętaj! Zawsze myj wszystkie liściaste produkty przed spożyciem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Zimą na naszych stołach królują cytrusy! Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie, przechowywaniu i użyciu?

  1. Staraj się kupować cytrusy luzem, nie w siatkach – może kryć się w nich pleśń, którą ciężko zauważyć.
  2. Jeśli wolisz słodsze okazy, wybierz te z intensywniejszą barwą skórki.
  3. Zakupione cytrusy możesz przechowywać w temperaturze pokojowej nawet do tygodnia. Ważne, aby jednak pozostawić je w miejscu bez dostępu promieni słonecznych. Przechowywanie całych owoców w warunkach chłodniczych może wpływać negatywnie na intensywność ich smaku i zapachu. Dlatego, jeśli koniecznie potrzebujesz schować je w lodówce, to wybierz najcieplejszy zakątek (np. drzwi).
  4. Po rozkrojeniu owoce przełóż do lodówki.
  5. Jeśli chcesz wykorzystać skórkę z cytryny czy pomarańczy, pamiętaj, aby ją dokładnie umyć! Na jej powierzchni są woski konserwujące, które mają za zadanie pomóc owocom przeżyć długi transport, jednak ich spożycie jest szkodliwe! Dodatkowo używając skórki z cytrusów, uważaj, aby nie zetrzeć białej błonki pod jej powierzchnią. Powoduje to, że potrawa staje się gorzka.
  6. Wyciskając ręcznie sok z cytrusów, wcześniej je wymasuj i przekrój wzdłuż, a nie w poprzek. Dzięki temu uzyskasz więcej soku.

Cytrusy to także doskonałe źródło witaminy C, także na zdrowie!

Zimą postaw na mrożonki!

Mrożenie to genialny sposób na bezpieczne i długie przechowywanie żywności. Nie wszystkie nasze ulubione warzywa i owoce mają sezon w zimie. Za to te mrożone wcale NIE charakteryzują się znacząco mniejszą wartością składników odżywczych. Zdecydowanie lepiej kupić duże opakowanie mrożonych malin, niż przepłacać za nie sezonowe „świeże”. Jeśli w sezonie letnim masz dostęp do produktów wysokiej jakości, warto zrobić także własne zapasy na zimę.

O czym warto pamiętać?

Kupując mrożonki zwróć uwagę na skład. Tak! Tam też można znaleźć niepotrzebne dodatki jak: tłuszcz, sól czy konserwanty. Warto również pamiętać, aby produktów rozmrożonych ponownie nie zamrażać (chyba, że były poddane obróbce termicznej). Może to prowadzić do groźnego zatrucia pokarmowego. Mrożonki to szybki sposób na urozmaicenie i wzbogacenie naszego zimowego jadłospisu, kiedy większość owoców i warzyw na sklepowych półkach pochodzi z importu. Ale nie zapominajmy o naszych sezonowych produktach jak czosnek, cebula, buraki, marchew, pietruszka, seler czy kapusta . To także bogactwo wartości odżywczych na wyciągnięcie ręki.

Daj znać czy używasz mrożonek w swojej kuchni? Jeśli tak, to których najczęściej? Ja nie wyobrażam sobie zimy bez malin, borówek czy wiśni.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: