Problemy stawów skroniowo-żuchwowych a fizjoterapia

Kobieta trzymająca czaszkę, problemy stawów skroniowo-żuchwowych.

Problemy stawów skroniowo-żuchwowych – czyli kiedy udać się do fizjoterapeuty?

„Kiedy udać się do fizjoterapeuty”, czyli skąd mam wiedzieć, że to problem związany z okolicą stawów skroniowo-żuchwowych? Czasem możemy odnieść uczucie, że nam coś przeskakuje, zgrzytamy zębami lub miewamy bóle głowy. Często nie mamy pomysłu, skąd mogą pochodzić, a inni specjaliści rozkładają ręce. Wtedy przychodzi praca i pomoc fizjoterapeuty!


Objawy


Do najczęściej występujących objawów związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym należą objawy psychosocjalne, do których zaliczamy:

  • strukturalne „wytarcia, ścieranie” zębów, nocny bruksizm, czyli potoczne zgrzytanie zębami,
  • bóle zębów, szczęki, żuchwy, bez wyraźnej dentystycznej przyczyny,|
  • zawroty głowy oraz bóle skroniowe, czołowe.

Kolejno wyróżniamy typowo „stawowe” objawy, czyli:

  • lokalny ból w okolicy stawu,
  • niefizjologiczne dźwięki stawowe – „klikające, strzelające,” stawy,
  • zablokowanie otwartych lub zamkniętych (rzadko) ust.

Oraz występujące ze strony narządu słuchu;

  • szumy w uszach, piszczenie,
  • ból ucha (występujący bez stanu zapalnego),
  • przeskakujący dźwięk w uchu.

Problemy mogą być spowodowane również stanami po operacjach w obrębie narządu żucia, wadami zgryzu lub postawy. Okolica ta jest mocno unerwiona, więc należy wziąć pod uwagę zaburzenia nerwów czaszkowych, stan napięcia mięśniowego oraz układ żylno-limfatyczno-tętniczy. Objawy występują i nasilają się podczas gryzienia, ziewania. Stres, nawet ten podświadomy, również jest czynnikiem psychosocjalnym, który może nasilać dolegliwości.


Jak można leczyć zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych?

Dolegliwości w okolicy szczęki oraz żuchwy, oczywiście nie dotyczą samych stawów! Jak wspomniałam w poprzednim poście, okolica ta jest silnie unerwiona, a praca układu nerwowego
jest jednym z głównych w naszym organizmie. Przy terapii bierzemy pod uwagę stan mięśni oraz narządów znajdujących się w jamie ustnej. W przypadku pracy ze stawami skroniowo-żuchwowymi bardzo ważna jest kompleksowość diagnostyki oraz terapii. Problemy w obrębie struktur okluzalno-anatomicznych koniecznie muszą być skonsultowane ze stomatologiem.

Istotna jest również rola psychologa lub psychoterapeuty ze względu na częste podłoże psychosocjalne objawów. Podsumowując, terapia obejmuje pracę nie tylko na stawach skroniowo-żuchwowych, ale również edukację pacjenta, autoterapię i współpracę specjalistów. Wszystko to prowadzi do efektywniejszego przebiegu terapii.


Autoterapia mięśni w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych


Jeden z ważniejszych mięśni okolicy stawów skroniowo-żuchwowych – mięsień żwacz. Należy on do grupy 4 mięśni żucia. Jego funkcją jest przede wszystkim unoszenie żuchwy. Wzmożone napięcie mięśniowe (które wspierane jest min. przez zaciskanie żuchwy) powoduje dyskomfort w tym obrębie. Możemy poddać go autoterapii, co powinno zmniejszyć dolegliwości bólowe. Opuszkami palców zahacz się w połowie żuchwy. Dociśnij i wykonaj posuwisty ruch w stronę ucha. Wykonuj powoli i dokładnie. Powtórz go 5-6 razy, po obu stronach.

Jeśli zauważasz u siebie wymienione wcześniej objawy, a autoterapia nie przyniesie efektu, to zapraszam na wizytę!

Wyszukaj na blogu

Autorzy: