Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa.

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa powstała w latach 70. XX wieku w USA dzięki pracy osteopaty i fizjoterapeuty Johna Upledgera. Upledger zauważył, że w obrębie czaszki oraz krzyża znajdują się tkanki miękkie.Tkanki te pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i równowagi w organizmie. W wyniku badań i eksperymentów zaczął opracowywać techniki terapeutyczne, które pozwalały na poprawę funkcjonowania tych tkanki i leczenie różnych dolegliwości.

Dzięki zastosowaniu specyficznych, delikatnych technik pracy i pozycji terapeutycznych, jesteśmy w stanie wyczuć pracę poszczególnych kości czaszki i ich tor poruszania. Terapeuta wyczuwa również siłę, amplitudę oraz częstotliwość przepływu płynu mózgowo – rdzeniowego.

Cała praca jest bardzo subtelna i wymaga 100% skupienia oraz zaangażowania. Często spotkać można się z przekonaniem, że terapeuta TYLKO trzyma ręce w jednym miejscu. W rzeczywistości cały czas pracuje z mikroruchami, które pojawiają sie w danym miejscu.

Jak przebiega terapia czaszkowo-krzyżowa?

Z perspektywy pacjenta, zabieg z użyciem technik czaszkowo-krzyżowych może być odczuwany na wiele sposobów. W większości przypadków dochodzi do wyciszenia i relaksu. Chociaż warto zaznaczyć, że sesja może przybrać bardzo emocjonalny wydźwięk ze względu na uwolnienie zablokowań.

Jakie schorzenia można leczyć przy pomocy terapii czaszkowej?

  • W przypadku dzieci, terapia czaszkowa może być pomocna przy wielu schorzeniach układu ruchu. Ma także korzystny wpływ, kiedy mały pacjent cierpi na ogólne problemy zdrowotne. Może to być refluks, kolki, czy kłopoty ze spokojnym snem.
  • W przypadku dorosłych może znaleźć swoje zastosowanie w sytuacji wielu dolegliwości bólowych, bólach psychosomatycznych, migrenach czy problemach z układem pokarmowym. Jest to również świetna metoda wspomagająca psychoterapię. Czasem traktowana jest również jako alternatywa dla osób, które z jakichś względów nie decydują się na tego typu prace.

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa jest również skuteczną metodą regeneracji organizmu. Dzięki pracy z tkankami miękkimi w obrębie czaszki i krzyża, terapia ta pomaga w poprawie krążenia krwi i limfy w organizmie. Poprawa krążenia przyczynia się do szybszej regeneracji tkanek i poprawy stanu zdrowia. Ponadto, terapia ta działa na układ nerwowy, pomagając w jego regeneracji i zwiększając odporność organizmu na dalszy stres oraz przeciążenia mechaniczne.

Jednym z ważnych elementów terapii Czaszkowo-Krzyżowej jest praca z emocjami i stresem. Upledger zauważył, że napięcie emocjonalne i stres mają wpływ na stan tkanki miękkiej w ciele. A to przyczynia się do powstania różnych dolegliwości fizycznych. W związku z tym, podczas sesji terapeutycznych terapeuta skupia się na uwolnieniu napięcia emocjonalnego, stresu oraz traum z przeszłości. Traumy te mogą powodować np. dolegliwości bólowe nieznanego pochodzenia.

Kiedy szczególnie wybrać tę metodę?

Podsumowując, terapia Czaszkowo-Krzyżowa to skuteczna metoda terapeutyczna, która pozwala na leczenie różnych dolegliwości fizycznych i emocjonalnych. Świetnie znajduje swoje zastosowanie w momentach i miejscach, kiedy standardowe metody postępowania leczniczego zawiodły. Rozważ ją jeśli leczenie utknęło w martwym punkcie lub odbijasz się między kolejnymi specjalistami szukając diagnozy swoich objawów.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: