Zmęczenie oczu to objaw, który doprawdy doświadcza coraz większa ilość osób z naszego środowiska. Przeniesienie większości zajęć przed ekrany komputerów i smartfonów zdecydowanie nie ma dobrego przełożenia na nasze samopoczucie. Siedzisz przed monitorem, patrzysz na niego i literki w Wordzie się rozmazują… Ty musisz mocno zmrużyć oczy. Efekt jest taki, że Twoja koncentracja jest bliska zeru, bo najzwyklejsze patrzenie Cię męczy… Kurde chyba nie chcesz się tak czuć prawda? Zanim przejdziemy do porad, co z tym zrobić, zacznijmy od tego, jakie mogą być potencjalne przyczyny zmęczenia oczu.
Przyczyny zmęczenia oczu
1. Nadmiar światła niebieskiego.
XXI wiek, czasy cyfryzacji…zacznijmy więc od najbardziej popularnej przyczyny, jaką jest ciągła ekspozycja na światło niebieskie. Monitory, smartfony, telewizory, tablety to urządzenia, które emitują światło HEV (High Energy Visible Light). W naturze występuje w świetle słonecznym i ma na nas pozytywny wpływ. Jednakże jego nadmiar, na który jesteśmy narażeni poprzez ciągłe stosowanie urządzeń z wyświetlaczami, już taki zdrowy nie jest. Przyczynia się do uczucia zmęczonych oczu, może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej w siatkówce oka, a ekspozycja na światło niebieski przed snem zaburza wydzielanie melatoniny w organizmie, która jest odpowiedzialna za jego prawidłowy przebieg.
2. Za mała ilość snu i jego kiepska jakość.
W czasie snu nasze ciało się regeneruje, oczy również. Aby proces regeneracji przechodził prawidłowo, potrzebna jest jego odpowiednia ilość i jakość. Ciągłe niedosypianie i wpatrywanie się w monitor, czy telefon przed snem zaburza naszą regenerację. Jedną z konsekwencji będzie zmęczenie oczu.
3. Skupianie się ciągle na jednym punkcie.
Nasze oczy powinny pracować na różnych odległościach i w różnych kierunkach. Wpatrując się przez długi czas w jeden punkt, rzadziej mrugamy, co powoduje, że oko jest mniej nawilżone, a mięśnie odpowiadające utrzymaniu gałki ocznej w jednym położeniu ulegają przeciążeniu.
4. Nieodpowiednie nawodnienie organizmu.
Jeśli dziennie wypijamy za małą ilość wody, kondycja naszych oczu się pogarsza, są one mniej nawilżone, co skutkuje zaczerwienieniem, przesuszeniem i w konsekwencji uczuciem zmęczenia.
5. Wada wzroku / Źle dobrane okulary.
Kiedy ostatnio badałeś oczy? Jeśli masz pracę przed komputerem, powinieneś regularnie badać ich stan. Jeśli zaś nosisz już okulary i dawno nie byłeś u okulisty, może warto się wybrać i sprawdzić, czy przypadkiem Twój wzrok się nie pogorszył.
Jak walczyć ze zmęczeniem oczu?
Masz już w swoim arsenale doskonałą ilość narzędzi, które mogą skutecznie zapobiec tego typu objawom. Dostosowałeś swoje miejsce pracy, często wstajesz, a nawet pracujesz w pozycji stojącej. Doskonale! Pora na kolejny krok. Twoja szyja i kręgosłup lędźwiowy są już bezpieczne. Dziś bardzo prosto podpowiemy Ci, jak zadbać właśnie o Twoje oczy! Tak samo, jak terapia, którą staramy się prowadzić w gabinecie i wyjść szerzej poza obszar gdzie boli, tak samo dziś SPOJRZYJ DALEJ! W ramach jednej z 5-minutowych przerw w pracy, którą oczywiście wiem, że już realizujesz. Stań w oknie, wybierz punkt oddalony o 100-200 metrów i spróbuj złapać ostrość właśnie na nim. Tylko tyle i aż tyle.
Dlaczego to takie ważne?
Na oko, a dokładnie na soczewkę oka mają wpływ również mięśnie. Zobrazujmy sobie to w ten sposób, że gdy patrzysz na coś blisko (ekran komputera), przez 8h mięśnie wpływające na Twoje oczy są tylko w jednej skróconej pozycji (tak jak byś siedział cały dzień). Gdy popatrzymy na drzewo w oddali, to napięcie mięśni oka się zmieni… te „pracujące przy komputerze” mają chwilę wytchnienia. Efekt? Na koniec dnia uczucie zmęczenia oczu może być dużo mniejsze (oczywiście powtarzamy to kilka razy dziennie). Spójrz szerzej na swoje zdrowie i zacznij zwracać uwagę na niuanse, a komfort Twojej pracy na pewno wzrośnie! Jeśli i to nie wystarczy to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych rozwiązań, jak wspomóc swoje oczy.
Sposoby na zmęczone oczy:
Sposób pierwszy:
Potrzyj dłonią o dłoń, aż delikatnie je rozgrzejesz. Następnie zamknij oczy i przyłóż palce rąk na zamknięte powieki. Nie dociskaj dłoni mocno do oczu! Gdy już Twoje ręce dotykają powiek, wykonaj po dziesięć ruchów oczami w górę i dół. Następnie zrób kolejne dziesięć w lewo i prawo. Powieki cały czas są zamkniętę, dłonie położone są na nich. Całość powtórz 3 razy.
Sposób drugi:
Tym razem będziesz potrzebować długopisu. Myślę, że nie będzie z tym problemu? Połóż się wygodnie na plecach, nogi ugnij w kolanach. Następnie umieść długopis na wysokości oczu w wysportowanej ręce. Głowa podczas tego ćwiczenia jest nieruchoma, pracują same oczy. Wykonaj ruch ręką w prawo i śledź oczyma długopis, jednocześnie wciąż utrzymuj głowę nieruchomo. Wróć do pozycji wyjściowej (czyli długopis pomiędzy oczyma), a następnie zmeń rękę i zrób to samo w drugą stronę. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
Sposób trzeci:
Wyprostuj ręce z uniesionymi kciukami przed siebie. Głowę trzymaj nieruchomo i patrz przed siebie. Bez ruchu głową postaraj się skupić wzrok najpierw na jednym z kciuków, a następnie przeskoczyć na drugi, zachowując ostrość widzenia. Pamiętając o trzymaniu głowy nieruchomo, postaraj się oddalić ręce od siebie i powtórzyć czynność. Sprawdź, jak daleko jesteś w stanie oddalić ręce od siebie, aby wciąż widzieć kciuki ostro.
Wypróbuj wszystkie rozwiązania i przekonaj się, które jest najlepsze dla Ciebie. Może się również okazać, że dopiero połączenie ich wszystkich przyniesie pożądany efekt. Jeśli tak się nie stanie, to warto znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i ją wyeliminować. A my z chęcią Ci w tym pomożemy.