ŻYLAKI a trening.

ŻYLAKI a trening.

Czym są żylaki?

Żylaki czyli uwidocznienie podskórnych żył. To choroba, która dotyczy układu krwionośnego i charakteryzuje się nieprawidłowym poszerzeniem żył, może prowadzić do bólu, obrzęku, uczucia ciągnięcia i innych nieprzyjemnych objawów. Nie wspominając o aspekcie wizualnym, który może wpływać na jakość życia pogarszając samoocenę.

Co może być powodem powstania żylaków?

  • otyłość, nadwaga
  • choroby serca
  • ogólne osłabienie mięśni i brak ruchu
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek w obrębie żył (z tego typu problemem można się urodzić, bądź może być skutkiem np. Przebytego zakrzepowego zapalenia żył.)

Żylaki a trening.

Trening może łagodzić objawy żylaków, a nawet zapobiegać ich powstawaniu.

Regularna aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi i poprawia krążenie, co może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i zmniejszeniu dyskomfortu związanego z żylakami.

Gdy wykonujemy jakikolwiek ruch, mięśnie naprzemiennie kurczą się uciskając żyły i wprawiając krew w ruch. A przecież przyczyną ich powstania jest zaburzenie prawidłowej cyrkulacji krwi.

Tak naprawdę…

  • Ważne jest aby osoby z żylakami unikały długotrwałego siedzenia lub stania w jednym miejscu.
  • Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zaleca się regularne przerwy, podczas których warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, by poprawić przepływ krwi.

Jaki trenować gdy mam żylaki ?

Oczywiście powtórzę to co zawsze, to kwestia indywidualna. Najlepiej jeśli skonsultujesz swój przypadek ze specjalistą trenerem czy fizjoterapeutą. Postaw na trening ogólnorozwojowy.

Czyli:

  • regularny trening aerobowy, taki jak chód, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie może pomóc w łagodzeniu objawów żylaków, poprawić krążenie krwi, zmniejszyć obrzęki i ból, a także zmniejszyć ryzyko powstawania nowych żylaków.
  • trening siłowy również może pomóc w łagodzeniu objawów żylaków, poprzez wzmocnienie mięśni, poprawę przepływu krwi i zmniejszenie obrzęków. Tu ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń i sposobu trenowania. Raczej skłaniamy się ku większej ilości powtórzeń na mniejszym ciężarze niż ku mniejszej ilości powtórzeń z dużym obciążeniem.
  • rozciąganie, joga inne..

Ważne by jak najdłużej utrzymać wydajną pompę mięśniową, unikać wielogodzinnych obciążeń, zadbać o prawidłową ruchomość tkanek, szczególnie w obszarze kończyn dolnych (kostka, łydki, biodra).

W skrócie jeśli masz żylaki ĆWICZ by uniknąć pogorszenia i poprawić swój komfort życia. Jeśli nie masz ĆWICZ by zapobiegać ich powstawaniu.

Wyszukaj na blogu

Autorzy: