Chodzenie u dzieci – jak to z nim jest?

Nauka chodzenia u małych dzieci.

Co z tym chodzeniem?

Co z tym chodzeniem?

Zanim dziecko zacznie stawiać samodzielne kroki, ma do wykonania jeszcze sporo pracy. Więc co się dzieje przed tym momentem?

Na początku dziecko zaczyna wstawać, podciągając się na rękach np. za szczebelki łóżeczka. To,że wstało-nie oznacza, że potrafi z tej pozycji zejść znowu na podłogę. Jak już stabilnie wstaje i potrafi usiąść, zaczyna próby przemieszczania się do boku. Chodzi wzdłuż kanapy, niskich mebli.

Ważne, żeby robiło to w obie strony!

Stojąc przy sprzętach, bawi się oburącz, opierając się tylko brzuszkiem.

Kolejnym etapem do pokonania jest wstawanie przy ścianie, lustrze,oknie balkonowym, czyli przy płaskich powierzchniach, na których już nie da się oprzeć i podciągnąć na rekach. Tutaj ręce tylko opierają się o ścianę. Jeśli chwyci zabawki w obie ręce, to stoi samodzielnie nawet o tym nie myśląc. Takie próby będzie wykonywać przy różnych okazjach, coraz bardziej świadomie, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Dlaczego? Bo zwykle wtedy następują gromkie brawa!

Może być też etap, w którym stojąc np.przy krześle popchnie je i zrobi kroki do przodu. Czy potrzebuje do tego pchacza? Nie! Pchacze są za lekkie i zwykle dzieci bawią się nimi, kiedy już dobrze chodzą, wykorzystując pchacze jak wózek.

Jak jeszcze dziecko może wstawać?

Co z tym chodzeniem?

Do samodzielnego stania dziecko może również dojść wstając z tzw. pozycji niedźwiadka. W tej pozycji obie ręce i obie stopy opierają się o podłogę. Dziecko odpycha się rękami i wstaje. A potem-bęc na pupę. Takie próby mogą trwać naprawdę długo.

Kiedy dziecko już stoi bardzo stabilnie, próbuje swoich sił w stawianiu pierwszych kroków. Najczęściej chcąc przemieścić się w stronę rodzica. Poszczególne etapy mogą występować równocześnie, nie jest to ścisła kolejność.

Do kiedy dziecko ma czas na chodzenie?

Co z tym chodzeniem?

Spodziewamy się tego między 12-18 miesiącem życia,ale są i tacy, którzy zaczynają wcześniej.

Dużo umiejętności prawda? Czy dziecko potrzebuje naszej pomocy?Absolutnie nie! Samodzielnie nabywa nowych umiejętności, wystarczy podłoga i meble, o które można się oprzeć.

Pamiętaj!

  • Nie stawiaj dziecka, które samo tego nie zrobiło;
  • Nie prowadź za ręce-to tylko utrudnia prawidłowe przenoszenie ciężaru ciała;

Te zadania są tylko dla dzieci. One nie potrzebują naszej pomocy.

A jeśli coś Cię zaniepokoi, jeśli dziecko skończyło 12mies i nie wstaje, jeśli nie podejmuje prób chodzenia – skonsultuj się z fizjoterapeutą!

Wyszukaj na blogu

Autorzy: